نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 جمعه که رفته بودم ارزیل، به عینه ترس و وحشت ناشی از بیماری تب برفکی را در چهره سیاه و سوخته روستاییان شاهد بودم. حالا بعد از چند روز تازه متوجه می شوم بروز و ظهور چنین ترسی، چندان نیز بی جا و تعجب آور نبوده است. چرا که یک سهل انگاری کوچک می توانست در چشم به هم زدنی تمام دار و ندار یک روستایی را به تاراج برد.

علیرغم اینکه در این ماه از سال تامین علوفه خشک، کاری بس سخت و هزینه بر است، اما روستاییان حاضر بودند همه سختی ها را به جان بخرند و گاو و گوسفندان شان را دور از دام های در و همسایه در طویله نگه دارند تا بلکه بتوانند تنها منبع درآمد و معیشت شان را از تهلکه بیماری تب برفکی به سلامت عبور دهند.

 آری! تب برفكي يا «بيماري دهان و پا» که عنوان «طاعون صنعت دامداری آذربایجان» را نیز از آن خود کرده، این روزها تازیانه در دست و بی هیچ رحم و شفقتی بر اقلیم روستاییان کم درآمد و بی بضاعت قره داغ حکم می راند.

اما تب برفکی چیست؟

تب برفکی يك بيماري عفوني و كشنده ويروسي است كه موجب بيمار شدن حيوانات زوج سم از جمله گاو اهلي و اعضاي خانواده گاوسانان مي‌شود. اين ويروس عامل بيماري در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شديد ايجاد كرده و در پي آن تاول هايي در داخل دهان و روي پا ظاهر مي‌شود كه ممكن است پاره شده و موجب لنگش حيوان شود. اين بيماري بسيار واگيردار است و قطرات آيروسل دفع شده از حيوان آلوده، تماس با تجهيزات دامداري، غذا، وسايل نقليه، البسه آلوده و حيوانات شكارچي اهلي و وحشي موجب گسترش بيماري مي‌شود.

كنترل بيماري منوط به واكسيناسيون، مراقبت شديد نقل و انتقال حيوانات، قرنطينه كردن حيوانات مبتلا، اعمال محدوديت در خريد و فروش حيوانات و گاهي معدوم نمودن ميليون‌ها راس دام است. گاو، گاو ميش، گوسفند، بز، خوك، گوزن و آهو به بيماري تب برفكي حساس مي‌باشند.

کانون اصلی بیماری

هرچند در حال حاضر کانون بیماری تب برفکی در استان، شهرستان اهر اعلام می شود و گویا بیشترین میزان مرگ و میر دام را به خود اختصاص داده است، اما واقعیت این است که قلمروی بیماری به سرعت در حال گسترش است و شهرستان های هریس، ورزقان، کلیبر، مرند و جلفا نیز گریبانگیر این بیماری دامی هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان امروز در نشست كارگروه امنيت غذايي استان میزان تلفات دام ناشی از بیماری تب برفکی را از ابتداي سال جاري تا زمان حاضر يكهزار و 242 راس بز، گوسفند و گاو اعلام کرده است. اما آمار واقعی تلفات بی شک بسیار بیشتر از اینهاست چرا که جمع آوری آمار دقیق تلفات دام آن هم در گستره وسیع چندین شهرستان کار دشواری است.

فارغ از همه عوامل دخیل در بروز و گسترش این بیماری، آنچه در این میان مهم می باشد، اقدام عملی در مقابله با آن است. چنانچه مسئولان امر جدیت لازم را در مقابله با این بیماری نداشته باشند و تمهیدات اساسی برای واکسینه کردن دام های منطقه به عمل نیاورند، تب برفکی، نه تنها شهرستان های همجوار بلکه صنعت دامپروری همه استان و حتی استان های همجوار را نیز به کام نابودی خواهد کشاند.

 احمدحسن نژاد ارزیل