نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 روستاي آقابابا فرامرزي از توابع بخش مرکزي شهرستان ورزقان، با مختصات جغرافيايي 46 درجه و 32 دقيقه طول شرقي و 38 درجه و 31 دقيقه عرض شمالي، در فاصلة 15 کيلومتري شمال غربي شهر ورزقان واقع شده است. اين روستا از شمال به روستاي کهنه‌لو، از شمال غرب به روستاي داش کسن، از جنوب شرق به روستاي اره‌جان و از جنوب غربي به روستاي وردين و آبخواره محدود مي‌شود.
آب و هواي روستاي آقابابا فرامرزي معتدل است و رودخانه اهرچاي از ميان آن مي‌گذرد. اين روستا 15 روستاي قمر يا پيراموني دارد.
تاريخچة اخير روستاي آقابابا فرامرزي به اوايل دورة قاجاريه مربوط است. اما وجود قلعه تاريخي جوشين يا جوشقون که در محدودة روستا واقع شده و از آثار دورة پيش از اسلام و ساساني مي‌باشد حکايت از آن دارد که اين ناحيه در گذشته‌هاي دور از اهميت فراواني برخوردار بوده است.
مردم روستاي آقابابا فرامرزي به زبان آذري سخن مي‌گويند. پيرو دين اسلام و مذهب شيعه جعفري هستند.
الگوي معيشت و سکونت
براساس سرشماري سال 1375، جمعيت روستاي آقابابا فرامرزي 266 نفر مشتمل بر 57 خانوار بوده است. جمعيت اين روستا در سال 1385 حدود 270 نفر گزارش شده است.
اکثر مردم روستاي آقابابا فرامرزي به فعاليت‌هاي زراعي، دامداري، پرورش زنبور عسل، باغداري و صنايع دستي اشتغال دارند. گروهي نيز به کارهاي خدماتي مي‌پردازند. عمده‌ترين محصولات زراعي روستا شامل جو، گندم و عدس است. محصول عمده باغات اين روستا سيب مي‌باشد.
همچنين انواع لبنيات محلي از قبيل پنير، کره و ماست و عسل نيز در روستا توليد مي‌شود.
آقابابا فرامرزي از نوع روستاهاي دشتي با بافتي متمرکز است که در شيبي ملايم استقرار يافته است. رودخانه اهرچاي از ميان روستا عبور مي‌کند. واحدهاي مسکوني در دو طرف رودخانه ساخته شده‌اند.
شبکه ارتباطي راه‌هاي روستا جهت شرقي - غربي دارد و اکثر واحدهاي مسکوني آن در يک طبقه و نسبتاً آراسته احداث شده‌اند.
اعياني واحدهاي مسکوني در ارتباط با نوع فعاليت و تعداد اعضاي خانوار متغير است. خانوارهاي دامدار و کشاورز داراي خانه‌هاي مسکوني با مساحت نسبتاً وسيع و شاغلين در امور خدماتي، واحدهاي مسکوني کوچک‌تري دارند. مصالح بناهاي مسکوني قديمي از خشت، کاه‌گل، چوب و سنگ است، اما در واحدهاي نوساز از مصالح مقاوم مانند آجر، سيمان و آهن استفاده شده است.
جاذبه‌هاي گردشگري
در حاشيه رودخانه دائمي آهرچاي، درختان بلندي سر به آسمان کشيده‌اند که برخي از آن‌ها از گذشته‌هاي دور به يادگار مانده‌اند. سرسبزي حاشيه رودخانه، گستره باغات و چشم‌انداز مناظر پيرامون روستا، مجموعه متنوعي از زيبايي‌هاي طبيعي را پديد آورده، که از جذابيت فراواني برخوردار است.
با توجه به قدمت نسبتاً طولاني روستا و موقعيت استراتژيک آن در گذشته‌هاي دور، نه تنها منظره عمومي معماري روستا بسيار جالب توجه است، بلکه آثار تاريخي قابل اعتنايي نيز در روستا وجود دارد، که مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از:
• قلعه جوشين يا جوشقون که از آثار دورة ساساني است و ظاهراً در دورة صفويه نيز مرود استفاده بوده است.
• عمارت امير ارشد که از يادگارهاي اواخر دورة قاجاريه است.
• مسجد جامع روستا که معماري جالب توجهي دارد.
سنت‌ها و مراسم روستايي در رفتارهاي نمادين عروسي، عزا، تولد و جشن‌هاي ملي و مذهبي از قبيل عيد فطر، عيد قربان، عيد نوروز و چهارشنبه سوري اهميت ويژه‌اي دارند. مثلاً پس از تولد نوزاد، اقوام نزديک به نوزاد و مادر او هدايايي مي‌دهند و زماني که نوزاد شروع به درآوردن دندان مي‌کند، «هديک» (نوعي هليم) مي‌پزند و در عروسي به نواي عاشقانه عاشيق گوش مي‌سپارند. شب چله داستان‌سرايي مي‌کنند و در چهارشنبه سوري آتش مي‌افروزند و از روي آن مي‌پرند.
از زمان‌هاي گشته در روستاي آقابابا فرامرزي توليد انواع صنايع دستي مانند بافت گليم، جاجيم و قالي رايج بوده است. اکنون نيز گروهي از مردم روستا به اين حرفه اشتغال دارند. چنان که تعدادي دار قالي در روستا داير است و محصولات توليدي علاوه بر مصرف خانوادگي و عرضه در محل، به ساير شهرها نيز جهت فروش ارسال مي‌شود.
پوشاک اکثر مردم روستاي آقابابا فرامرزي همانند پوشاک مردم شهرنشين است. اما برخي از زنان و دختران به ويژه در مراسم عروسي از لباس محلي استفاده مي‌کنند.
به دليل زمينه‌هاي مساعد دامپروري و توليد مواد اوليه طبيعي، تهيه انواع غذاهاي محلي در ميان مردم روستا رايج است.
معروف‌ترين غذاهاي روستا عبارتند از آبگوشت بزباش، انواع کوفته و کباب و انواع آش.
دسترسي: روستاي آقابابا فرامرزي از طريق شهر ورزقان که 15 کيلومتر با آن فاصله دارد، قابل دسترسي است.

 

 
نظرات  

 
+7 #7 حسن 02 شهریور 1394 ساعت 20:13
عشق و علاقه دوستان به ویژه آنهایی که از این روستا دور مانده اند باعث شده زیبایی های روستا را به قلم دربیاورند اما در برخی نظرها مثل همسایگی با روستاها(بجز محمد عزیز) ویا نام صحیح شخصیتها دچار اشتباهاتی شده اند که بهترین منبع موثق، کتاب زیبا و نفیس «ورزقان گوهری پنهان در گنجینه آذربایجان» تالیف جناب آقای دکتر احد رنجبری محقق و استاد دانشگاه و از فرزندان این منطقه می باشد که در فصلی جدا به توصیف زیباییهای روستاهای ویژه همچون آقابابا پرداخته اند.
نقل قول
 
 
+1 #6 حسین 23 فروردين 1394 ساعت 15:42
بنده یکی از نوادگان این روستا هستم .در ایام قدیم سرسبزی و انبوه درختان بسیار بهتر بود ولی متاسفانه با درگذشتن قدیمیان روستا از تعداد درختان نیز کاسته شده است . مردمانی خونگرم و باصفا دارد .
روستای آقابابا از سمت جنوب با روستای دیزج ملک از شمال با آبخواره از غرب با کهنلو و از شرق با روستای اره جان همسایه میباشد .یکی از امتیازات این روستا نسبت به سایر روستاهای همجوار وفور آب جهت آبیاری و داشتن زمینهای سرسبز و کشاورزی بسیار میباشد .سالها قبل در ناحیه اهرچای درست انتهای ضلغ غربی روستا سدی ساخته شد جهت کمک به آبیاری زمینهای اطراف ولی متاسفانه بدلیل کاهش آب و بی توجهی مسئولان منطقه کلا" خشک شده است .سرتاسر مراتع و دشتهای این روستا بسیار زیبا و تماشایی است مخصوصا" در خرداد ماه .گویی قطعه ای از بهشت حضرت حق همینجاست .
جا دارد از آقای محرم علیزاده عزیز که مدتی در جهت حفظ محیط زیست منطقه کوشیدند تشکر نمایم.
نقل قول
 
 
0 #5 میثم 10 دی 1393 ساعت 09:00
در این روستا مردانی بزرگی مثل کربلای محرم وفرزندش عزیزخان میزیستند افرادی مومن وخیر بودند ودر اثر گذشت زمان وحادثه های تلخ تاریخ سرمایه های خود را از دست میدهند اما باز این روستا را ترک نمکنندو املاک زیادی داشتند ان را به مزایده میگذارند وتجار تبریز این املاک را از انها می خرند انها از روستای زیبای انیق به این روستا مهاجرت نموده بودند وهمچنین فردی به نا کربلای عبداحسین از از قراملک تبریز به این روستا مهاجرت نموده وکشاورزی وباغداری وکشت سیفجات را به اهالی اموزش میدهد نامبرده مردی شجاع واگاه ونترس بوده ودر مبارزه امیر ارشد واقامحمد خان از یاران با وفای امیر ارشد بودایشان پسری داشت به نام حسین نقی پور که فردی فهیم باسواد و خوش اخلاق بود ومحبوب عام بودند نامبرده شاعر بنام بود در مدح ایمه اطهار شعرهای زیادی سروده سبک شعرشان به سبک استاد شهریار خیلی نزدیک بود تعداد دو دیوان از نامبرده به یادگار مانده ووراثش اقدام به چاب نمودند ایشان همسرش دختر بهرام خان چلبیانلو بود که بانوی اگاه مومن ومتدیندر بین اها لی به شمار میرفت
نقل قول
 
 
+2 #4 مرتضی 01 دی 1393 ساعت 08:41
با سلام بر اساس اسناد ومدارک معتبر محمدحسین خان فرامرزی یکی از صاحبان تیمچه مظفریه تبریزو از تاجران مشهور زمان قاجار در این روستا سکنی میگزیند وبازاری در این روستا تاسیس منماید که در اخرهای حکومت پهلوی اثاری از این بازار باقیمانده بوداز مدارک موجود چنین بر میاید روزانه دهها کاروان در مسیر این روستا در حرکت بودندبعد از محمدحسین خان پسرش ناصرالسطان راه او را ادامه می دهدعمارت محمدحسین خان با عمارت امیر ارشد در روستای ابخواره۱کیلومتر فاصله داردوریشه پدریشان یکی است نصف زمینهای این روستا متعلق به مرحوم نجف بیگ نایب خان اهرابی تبریز بود مردی باسواد وخیر در زمان خود محسوب میشد و در شهر تبریز نیز مسجدی عالی در خیابان خیام فعلی به نام خود بنا نموده بود و از نواده گان پسری ودختری این مرحوم هم اکنون در منطقه زندگی میکنند این مرد بزرگوار صاحب روستای اره جان و چند روستای دیگر بود و همه از او به نیکی یاد میکنند
نقل قول
 
 
+5 #3 یوسف 18 مهر 1393 ساعت 19:45
نویسنده عزیز

عمارت امیر ارشد یا همان داش دام داش متعلق به روستای آبخواره است
نقل قول
 
 
+5 #2 محمد 09 بهمن 1392 ساعت 07:35
سلام این روستادهکده نمونه توریستی میباشد اولین مدرسه توسط اولین معلم به نام ایرج فرامرزی شادروان در این روستا ساخته شده است سکونت در این روستا به چندین هزار سال قبل از میلاد برمیگردد نودو پنج درصد مردم این روستا سواد خواندن ونوشتن دارند این روستا مرکز دهستان بوده وسیونه روستا داردوجود باغهایزیبا در دشت پوراب این روستا زیبای خاصی بهاین روستا میبخشد رودخانههای پراب چشمانداز زیبای خود رادارداین روستا یکصد سال پیش دارای بازار بزگی بوده که محل دادوستد کل منطقه محسوب میگشته سنگ رشهای قدیمی روستا نشان از فرهنگ غنی اینروستا داشت کوههای بلند اطراف منطقه روستا گاهی وقتها تا تابستان پرازبرف بوده ومناظری زیبا همراه بادشت سرسبز بوجود میاورد و هرنظاره گر را از نعمت های الهی با خبر میکند روستاهای ابخواره حمالو داشکسن کهنلو وردین روزی کاسین بااین روستا هم مرز هستند این روستا از تمامی زیر ساختها برخوردار بوده ومحلی امن برای سرمایه گذاری وویلاسازی میباشدمردمی مهربان اگاه باسواد ومیهماننواز دارد
نقل قول
 
 
+4 #1 علی 23 شهریور 1392 ساعت 16:05
فاصله از شهر ورزقان 10 کیلومتر و تعداد خانوار 80 صحیح میباشد.
نقل قول