نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 

 حمیدرضا نقی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ورزقان اظهار کرد:در مجموع 350 سوئیت و محل اقامتگاهی رفاهی با توجه به بافت تاریخی و طبیعی روستا و غارهای موجود در آن تعریف شده است.

وی تصریح کرد: در فاز نخست این پروژه عظیم، ساخت 20 اقامتگاه متشکل از 6 کلبه اقامتی سنتی و  9 غار برای اسکان، فروشگاه‌های صنایع دستی منطقه و مواد خوراکی و سوغاتی، محل بازی کودکان مانند محل اسب سواری برای کودکان، مجتمع‌های تفریحی و پارکینگ تعریف شده است.

نقی‌پور با بیان اینکه طبق زمانبندی‌ها فاز نخست این مجموعه به زودی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: برای جلوگیری از آلودگی هوای مطبوع منطقه، احداث پارکینگ در خارج از روستا خواهد بود که گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از درشکه‌ها و کالسکه‌های مستقر در ورودی روستا از منطقه نمونه گردشگری "حماملو "دیدن کنند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذار این منطقه نمونه گردشگری  با اشاره به ویژگی‌های این غارهای اقامتی اظهار کرد: برای نخستین بار در ایران از ظرفیت درمانی این غارها برای درمان در کنار اسکان گردشگران استفاده خواهد شد.

نقی‌پور تصریح کرد: از خاصیت درمانی نمک اندود بودن داخل غارها برای رفع بیماری‌های تنفسی و مشکلات آسمی بیماران مراجعه کننده استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: همچنین با توجه به قرارگیری تعدادی از این غارها در مجاورت رودخانه داخل روستا و همسطح آن، این اقامتگاه‌ها در خدمت گردشگرانی که برای آب درمانی و استفاده از آب گرم به این منطقه مراجعه می‌کنند، خواهد بود.

این سرمایه‌گذار بخش خصوصی با اشاره به 200 سوئیت رفاهی و اقامتی دیگر تعریف شده در این طرح، گفت: این سوئیت‌ها نیز به شکل کلبه در داخل بافت روستایی "حماملو" و با به کارگیری مصالح محلی و منطبق با طبیعت و معماری منطقه، مانند سنگ و چوب احداث می‌شوند.

نقی‌پور همچنین به تشریح اقدامات صورت گرفته در این منطقه پرداخت و گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی زیرساخت‌های مورد نیاز از قبیل اصلاح راه دسترسی و ساخت کمپینگ، آلاچیق و سرویس‌های بهداشتی را برای سهولت اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاران در این منطقه فراهم کرده است.

وی افزود: این شرکت  پس از تعریف کاربری‌های داخل غارها به عنوان اقامتگاه، تمیزکاری و آماده‌سازی داخل 20 غار منطقه و ساخت سرویس‌های بهداشتی آنها را انجام داده و ساخت محوطه منطقه، دفتر فنی، پل ارتباطی رودخانه "حماملو "و مرمت مسجد روستا را به پایان رسانده است.

نقی‌پور با اشاره به ظرفیت‌های قدرتمند "حماملوی" ورزقان برای سرمایه‌گذاری و جذب گردشگر، تصریح کرد: وجود رودخانه خروشان و زیبای منطقه که محل تجمیع بیش از 20 چشمه آب معدنی است، هوای مطبوع، آثار تاریخی و فرهنگی شاخص و غارهای انسان ساخت آن، منطقه نمونه گردشگری "حماملوی" ورزقان را به محلی ممتاز برای سرمایه‌گذاری و جذب گردشگر تبدیل کرده است.

وی یادآور شد: با راه‌اندازی فاز نخست این طرح و همزمان با آغاز سفر نخستین گردشگران ورودی به این منطقه، تورهای ویژه‌ای نیز به منظور غنی‌سازی اوقات سفر گردشگران، برای بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی همین منطقه نظیر قلعه "جوشین" و "گل‌آخور"، کتیبه‌های اورارتویی و خانه سردار عشایر راه‌اندازی خواهیم کرد.

نقی‌پور با اشاره به دیگر فازهای این پروژه عظیم خاطرنشان کرد: در کنار ساخت فضای سبز گسترده و توسعه اماکن اقامتی غارها و کلبه‌ای، راه‌اندازی امکاناتی نظیر میدان اسب سواری، میدان بالون سواری، تیراندازی و مسابقات شوتینگ اهداف پروازی برای فازهای بعدی این پروژه تعریف شده است.