نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

« رسانه های مجازی در ارسباران همپای دیگر نقاط کشور خوب شروع کردند. وبلاگ ها و سایت های شخصی غیررسمی که با « پست » های خبری و یادداشت های خود و نیز پیوند اخبار خبرگزاری ها در ارتباط با ارسباران توانسته اند در امر اطلاع رسانی وارد عمل شوند. رسانه هایی که به عنوان نمونه بیش و پیش از مطبوعات، خبر کشته شدن « شوکا » ی کلیبر در تبریز را در فضای اینترنت پخش کردند و خبر را به نظر ده ها هزار کاربر اینترنتی رساندند. این مهم در ورزقان بیش تر مورد توجه بوده است. این وبلاگ ها با پیوند دادن همدیگر و لینک پست های یکدیگر شبکه ی ارتباطی گسترده ای ایجاد می کنند که تا حدودی جای خالی جراید مکتوب را پر می سازند».

آن چه آمد، بخشي از مقاله ي «‌ ايفاي نقش مطبوعات ارسباران در گذر تاريخ » بود كه در دومين همايش توسعه ارسباران ( پاييز 1388) ارائه دادم. آنجا اشارتي به گستردگي و ناهمواري منطقه، تعدد و پراكندگي سكونتگاه هاي روستايي قره داغ و مشكلات ارتباطي در آن كرده بودم. در آن مقاله ضمن تشريح اهميت مطبوعات و رسانه هاي مجازي تصريح كردم كه «  ... باید زمینه ی راه اندازی وبلاگ برای تمام روستاهای منطقه فراهم گردد و همه ی آن ها با لینک و پیوند به هم بپیوندند». آنجا گفتم كه بايد «... فعالیت خبری در گوشه گوشه ی ارسباران حرکت یابد. بر تعداد جراید منتشره برای ارسباران افزوده شود و قلمداران جمع شوند و همت کنند و روزنامه ای برای ارسباران منتشر سازند. راه اندازی خبرگزاری ارسباران نیز از ضروریات است تا به طور گسترده به تولید خبر از این منطقه بپردازد و مطبوعات محلی در سطح ارسباران و استان و نیز کشور از آن استفاده کنند».

همچنين نوشته بودم كه « ... افتادن در مسیر و مشارکت مردمی و داشتن سرعت لازم در آن نیازمند آگاهی است و آگاهی محصول دانایی است و دانایی ما نیز از نرخ باسوادی مان باید معلوم باشد. پس قبول کنیم که راه رشد ارسباران از مسیر اطلاع رسانی و آگاهی می گذرد. « رادیو ارسباران » از مطالبات دیرین مردم منطقه است. یعنی بوده و چه بسا خواهد بود. منطقه ی ارسباران بیش از هزار روستا دارد که اغلب راه ارتباطی مناسبی هم ندارند. پراکندگی جمعیت و آبادی ها با توجه به وضعیت سواد عمومی نیاز به رادیو را صدچندان می سازد و لذا شبکه « رادیوی محلی » برای ارسباران از ضروریات است...».

بخشي از حرف حساب من آن بود كه در فقدان رسانه مكتوب و صوتي و تصويري محلي، آسان ترين و كم هزينه ترين راه، شكل گيري شبكه اي از وبلاگ هاي محلي است. اگر روزگاري نه چندان دور كه وبلاگ هاي فعال در منطقه و براي منطقه انگشت شمار بود و اگر روزگاري موتور جستجوي گوگل براي نام « اهر» چيزي پيدا نمي كرد، امروز خوشبختانه تعداد وبلاگ ها و سايت ها در منطقه روز به روز در حال افزايش است. اكنون تعداد زيادي از روستاهاي منطقه صاحب وبلاگ هستند و اين وبلاگ ها مي توانند ضمن معرفي روستا به تشريح محصولات و جاذبه ها و آداب و رسوم، ادبيات شفاهي و... و از طرفي انعكاس اخبار رويدادها و مشكلات و مسائل خود همت نمايند. برخلاف گذشته امروز اكثر جوانان روستاها تحصيل كرده هستنند و با فنون جديد و فن آوري ارتباطي آشنايي دارند و از طرفي با يك گوشي موبايل هم امكان دسترسي سريع و آسان به فضاي اينترنت ميسر است.

در آن مقاله و در بخش « وبلاگ ها و سایت های شخصی » آورده بودم كه:

«....اخیراً وبلاگ ها و سایت های متعددی از سوی شهروندان ارسبارانی راه اندازی شده اند که توانسته اند گوشه ای از خلاء رسانه ای در منطقه را پر کنند. اگرچه اغلب وبلاگ ها چون رویه ی این نوع جریده ی مجازی به یادداشت های شخصی اختصاص می یابند و به واقع چونان دفتر خاطرات دبیرستانی هستند ، اما برخی سعی داشته و دارند جریده ی مجازی محلی باشند که اخیراً جریده هایی از این نوع در منطقه ی ورزقان به خوبی ظاهر شده اند و ارزیابی محتوای وبلاگ های فعال در شهرستان های این منطقه نشان می دهد که از نظر فنی و تنوع محتوا وبلاگ های اهری و از نظر ایفای نقش اطلاع رسانی محلی وبلاگ های ورزقانی قابل توجه هستند. شهرستان هریس در این زمینه مقام آخر را دارد. از وبلاگ های موفق در اهر می توان به « یک اهری و اتفاقات ساده » ، « یوخا » ، « ارسباران » و در ورزقان به وبلاگ های « مازارنیوز » و « ورزقان نیوز » اشاره کرد. وبلاگ ها به علت قابلیت بروز بودن در انعکاس سریع برخی رویدادها خوب عمل کرده اند. به عنوان نمونه در ماجرای کشته شدن « شوکا » ی کلیبر در تبریز و نیز تخریب یک اثر ملی در اهر خبر را در سطح ملی گستردند. وبلاگ ها از طریق قابلیت « پیوند » و « لینک » آدرس و پست های یکدیگر ارتباط گسترده ای باهم می یابند و به این صورت اخبار در زمان کوتاه منتشر می شود. از سویی امکان ارائه ی نظر و دیدگاه در موضوع پست ها بستری برای تبادل نظر و نقد و گفتگوی مجازی فراهم می آورد و گاه باعث طرح دیدگاه های متفاوت و کنکاش پاره ای از مسائل می شود. تا حدودی می توان پذیرفت که وبلاگ ها از نظر پرداختن به موضوعات در اولویت و تحلیل و تفسیر و نقد رویدادها از جراید مکتوب محلی در این منطقه پیش تر هستند. ارسباران بیش از هزار روستا دارد و 90 درصد جمعیت شهرستان ورزقان روستانشین هستند و کلیبر نیز از این نظر تفاوت چندانی ندارد. به همین دلیل توجه به روستاها در امر اطلاع رسانی یک ضرورت است. به گونه ای که در رویدادی جالب برخی از روستاها مانند « هوای » در هوراند دارای وبلاگ اطلاع رسانی هستند. به نظر می رسد این رسانه ی مجازی می تواند صدای روستاهای دورافتاده در منطقه ی ارسباران باشد».

حرف حساب مقاله ي من در ارتباط با نقش مهم رسانه ها اين بود كه « .... نشریات منتشره برای ارسباران باید از خبرنامه بودن محض پرهیز کنند و « روزنامه نگاری » کنند. به جای این که سخنگوی مسئولان باشند،‌ باید دیده بان مردم بشوند و عملکرد مدیران را زیرذره بین داشته باشند. حرفه ای باشند و چنان کار کنند که مو را از ماست بیرون آورند و نور چنان بر سپهر نیمه روشن جامعه بتابانند که هیچ کج دستی را جرأت دست یازیدن در اموال و منافع عمومی منطقه نباشد. چنان منتقد شوند که هزینه ی مسئولیت را در منطقه بالا ببرند و آگاهی عمومی را چنان ارتقا دهند تا نه هرکه سر بتراشد،‌ قلندری بنماید....».

حالا با توجه به آنچه اختصاراً گفته آمد، اهميت بالاي فعاليت وبلاگي چون «‌ ورزقان نيوز» بيشتر آشكار مي شود. ارزش كار آقاي نصيرزاده و ورزقان نيوز به ويژه آنگاه روشن تر مي شود كه بدانيم كار رسانه اي در محل هاي كوچك همچون ورزقان و اهر دشواري هاي مضاعفي دارد. بايد پذيرفت كه هم اكنون لايه ها و سطوح مختلف مديريت در منطقه و حتي نمايندگي منطقه در مجلس در دست افراد برتر و برگزيده منطقه نيست. فرمانداران و نمايندگان و مديران شهرستان ها واقعاً در حد و اندازه منطقه و مردم منطقه نيستند. در حد توان خود كوشش مي كنند اما من جايي هم گفتم كه توانشان در حد و اندازه منطقه نيست. امور مديريتي و فرهنگي منطقه در دست افراد شايسته نيست و در چنين حالي است كه مي بينيم فرد تحصيل كرده اي چون آقاي نصيرزاده در حاشيه مي ماند.

به نظر مي رسد مجموع شرايط و سختي ها و شناختي كه خود آقاي نصيرزاده به دست آورده، اين نتيجه و تصميم براي ايشان حاصل آمده كه بهتر است كار مبنايي و پايه اي انجام دهد و از كوشش در مسير اطلاع رساني صرف پرهيز نمايد. اين گزاره از يك نظر درست است اما راهچاره اين است كه اطلاع رساني همگام و همراه با فرهنگ سازي و كار ريشه اي بايد انجام گيرد.

ورزقان نيوز تنها يك اسم است و حتي چند « ورزقان نيوز» ديگر هم به راه افتادند اما « ورزقان نيوز» شدن كار سختي است. سواد و مهارت و شجاعت مي خواهد. بنابراين اگرچه بايد از گشوده شدن هر وبلاگي در منطقه و براي منطقه خوشحال بود اما كيفيت كار هم مهم است. مداومت هم هست. البته عمده ايراد وبلاگ هاي ما اين است كه عمدتاً به انعكاس و بازنشر اخبار خبرگزاري ها مي پردازند و كمتر به توليد خبر از محل و يادداشت و تحليل روي مي آورند. اين را هم در نظر داشته باشيم كه وبلاگ در واقع يك صفحه شخصي است و چه بسا اساساً به اين كارها نمي آيد و اينجا ما هستيم چنين كاري از آن مي كِشيم.

امروز در كنار و جمع وبلاگ هاي بسيار در شهرستان ورزقان كه البته با نگاهي بر كل منطقه قره داغ فعال هستند،‌ من به نظرم ديزمار ارسباران و ورزقان نيوز در صدر هستند و كار اين ها كم از يك نشريه مكتوب نيست. اخيراً ما آرشيو ديزمار ارسباران را به خاطر يك شكايت از آن، از دست داديم و اين وبلاگ پربار با آدرس جديد به كار خود ادامه داد و حالا هم كه ورزقان نيوز مي خواهد با موضوع « فلسفه » كه رشته تحصيلي آقاي نصيرزاده است، ادامه حيات دهد.

من تقاضا و البته پيشنهادم به آقاي نصيرزاده اين است كه وبلاگ « ورزقان نيوز» را با همان نام نگه دارد تا منبعي براي رجوع باشد و هر از گاه نيز از ورزقان و... بنويسد. در جاي ديگر هم كه باشد بر اخبار رسانه ها و خبرگزاري ها دسترسي دارد و مي تواند در آن منعكس نمايد. يك پايش هم كه در زادگاهش خواهد بود، مي تواند همچنان از آن بنويسد. در كنار اين وبلاگ، وبلاگ ديگري با موضوع فلسفه هم راه اندازي نمايد و همچنان بنويسد.

بهتر است اين نوشتار را با شعري كه براي پايان آن مقاله نوشته بودم، پايان برم كه وصف حال هميشگي ماست انگار و امروز يكي از مصداق هايش آقاي نصيرزاده است.

ـ امروز کسانی از خروج کنساتره مس از قره داغ شِکوه دارند. به نظر من کنسانتره واقعی ده ها هزار انسانی است که از این منطقه مهاجرت کرده اند و امروز البته خرده ای بر آن ها وارد نیست. شاید غم ما مصداق « آپاردی سئللر سارانی » باشد و من اما یاد آن سیل غمبار قره قیه می افتم که بانوی سوارکار را با کودکش برد و من شعری کوچک برایش دارم که بیانگر دردماست و شعری البته خطاب به اهرچایی:

یاغدی یاغیش ائلدریم لار شاخا شاخا          داغتدی ائولری سئل آخا آخا

قوجاقندا بالاسی بیر آنانی                         آپاردی گؤزلریمیز باخا باخا

اهر چایی داشیب گئتدی               داشیب یولون چاشیب گئتدی

  اؤز باغچاسین سوسوز قویدی            اؤزگه باغا آشیب گئتدی

 

 جعفر خضوعی

نظرات  

 
0 #2 شاری 03 ارديبهشت 1392 ساعت 02:56
با سلام پیگیری نمایید چرا در ورزشگاه 50هزارنفری اهواز بازی انجام نمی شود مخصوصا بازیهایی مثل فولاد واستقلال با تشکر
نقل قول
 
 
+1 #1 هواداران مس سونگون 12 فروردين 1392 ساعت 13:33
مس سونگون تنها به یک امتیاز نیاز دارد تا به لیگ دسته یک صعود کند...اطلاعات کامل در وبلاگ کانون هواداران مس سونگون
نقل قول