نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

وقتی درب روی پاشنه مقاومت در برابر علم اقتصاد بچرخد و قرار شود بدون توجه به گزاره های علمی پیش رفت نتیجه همین میشود که میزان تورم سیر صعودی را با سرعت هر چه بیشتر طی میکند و درصد اشتغال و میزان سرمایه گذاری با همان سرعت به حالت سقوط در می آیند.

علم اقتصاد نیز همانند تمامی علوم دیگر حاصل انباشت دانش بشری است و دستاوردهای علمی رشته اقتصاد همچون یافته های علوم دیگر در جهت پیشرفت و رفاه جوامع بشری به کار بسته میشود.از این رو این دانش میتواند و باید در سیاستگذاری های اقتصادی دولت مورد استفاده قرار می گرفت و البته نتیجه این بی توجهی ،تخصیص غیر بهینه منابع اقتصادی و اتلاف آن است و پیامد استمرار این وضعیت در دراز مدت عقب ماندگی بیشتر کشور در عرصه جهانی، و تداوم فقر و نا برابری و محرومیت درعرصه داخلی خواهد بود که به وقوع این پدیده بعید است کسی شک داشته باشد.
وضعیت اقتصادی کشور در دولت های نهم و دهم به گونه ای بحرانی و وخیم شد که به صورت مستقیم بر اثر سیاست های نادرست اقتصادی فشاری مضاعف بر مردم وارد و بر خلاف وعده هایی که در خصوص عدالت محوری داده شد فاصله طبقاتی به مراتب بیش از گذشته شد.نگاهی گذرا به خودرو های در حال تردد خیابانهای شهر گواه این مدعاست .

با وجود افزایش درآمدهای نفتی از سال 84 تا سال گذشته که البته بی سابقه هم بوده اما وضعیت معیشتی مردم به مراتب بدتر شد،رشد اقتصادی از 7درصد به زیر یک درصد در سال 91 رسید، تورم افزایش چشمگیری داشت و رشد بیکاری سیر صعودی به خود گرفت و اینها همه نتیجه سیاست ها و تصمیمات اشتباهی بود که در دولت های نهم و دهم بر خلاف نظریه های کارشناسی کارشناسان انجام گرفت .

یکی دیگر از تصمیمات نادرست دولت نهم ، انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود که از سازمانهای با صلاحیت اقتصادی به حساب می امد.و بهم ریختگی تنظیم بودجه وعدم ارسال به موقع آن به مجلس حاصل همین تصمیم عجولانه بود.

افزایش بیش از پیش مواد غذایی و مسکن با وجود وعده های دولت به منظور کاهش آن نتیجه همین سیاست های نادرست بود چراکه قیمت مسکن مانند بقیه کالا و خدمات از دست دولت در رفت و افزایش چشمگیر داشت در حالیکه وزارت مسکن،و رییس دولت حاضر به باور این افزایش قیمت ها نبودند وبه جای چاره اندیشی به صورت مداوم منکر این افزایش قیمت ها شدند زیرا تنها راه کاهش قیمت مسکن را تولید انبوه مسکن در قالب طرح مسکن مهر میدانستند!

افزایش قیمت های جهانی نفت برای کشوری که 80درصد وابستگی به این درآمد دارد یک فرصت طلایی است که باید به منظور توسعه عدالت در کشور هزینه میشد اما این طرح هم فقط در حد شعار باقی ماند. حال آنکه در شرایط بحرانی تر اقتصادی در سالهایی که کشور درگیر یک جنگ تمام عیار بود رشد اقتصادیمان بیشتر از حال حاضر بود.بنابراین رییس جمهور آینده می بایست برنامه های جامع و توجیه پذیری در حوزه اقتصادی داشته باشد زیرا هم اکنون بحران دیگری که پیش رو داریم تحریم خریدهای نفتی است.بنابراین میزان درآمدهای نفتی مان کاهش خواهد داشت مگر آنکه از گذر سیاست خارجه مناسب و دیپلماسی فعال بخشی از این تحریم ها شکسته شود.