نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

در تقويم ملي مان و در تمام  روزها، مناسبت ها و عناويني برجسته اند و به عبارتي بُلد شده اند اما رويدادهاي ريز و درشت بسياري هم بوده اند كه اگرچه ملي اند و به عبارتي مربوط به بخشي از مهين و ملت ايران هستند،‌ ولي نه محسوس و نزديك براي همه. مي توان ذيل تقويم سراسري ملي، تقويم غيرسراسري ملي هم داشت. براي مثال ما مي توانيم در تقويم منطقه اي مان روز « عاشيق » داشته باشيم كه اين براي مردم سيستان و بلوچستان و يا خوزستان و كردستان اولي نيست، هرچند كه ملي است. در منطقه قره داغ كه ناحيه اي متشكل و متجانس در دل آذربايجان است،‌ باز رويدادهاي خاص هستند. ورزش رزمي « هالا» اگرچه بنيانگذار اهري دارد و براي ما در منطقه قره داغ عزيزتر است اما يك پديده ملي است و تنها متعلق به اين بخش از ايران نيست اما تا به آن درجه محسوس و مقبول شود و در تقويم ملي سراسري مان بنشيند بايد كه در تقويم قره داغ نشسته باشد. ما مردم قره داغ اينجا روزهايي براي تقويم مان لازم داريم. مانند؛ روز ورني،‌ روز باياتي، روز عاشيق، روز شيخ شهاب الدين اهري،‌ روز قره داغ، روز هالا و... روزهايي خود در تقويم مان هستند كه رويداد رخ داده را در خود حك كرده اند كه ديگر فراموش شدني نيستند و سالگردش كه برسد بازخوانده مي شود. مثل زلزله 21 مرداد ارسباران. در برخي رويدادهاي ملي سراسري بايد بتوانيم نقش پدران خود را بشناسيم. در جنگ هاي ايران و روس، در انقلاب مشروطه، در انقلاب اسلامي، در نهضت ملي شدن صنعت نفت و... . وقتي در تورق حافظه ي منطقه در مي يابيم كه در جريان جنگ جهاني دوم و سوم شهريور سال 1320، منطقه قره داغ نخستين منطقه اي بود كه نيروهاي شوروي وارد ايران شدند، توجه مان بيشتر جذب موضوع مي شود و اين كه روس ها اولين بمب هاي خود را به اهر ريختند و نيروهايشان از نوار مرزي قره داغ وارد شدند. حدود 90 نفر از مردم اهر در بمباران هواپيماهاي روس شهيد شدند، پس چنين روزي براي مردم ما نبايد بي درنگ و تأمل و برنامه ورق بخورد. ما حتي يادماني در اهر براي اين رويداد نداريم.

روز 21 مرداد سال 1331، نخستين نشريه رسمي شهاب اهر در شهر اهر كه آن زمان مركز شهرستان ارسباران ( كل منطقه قره داغ ) در تقسيمات سياسي كشور هم بود، منتشر شد و اين روز « روز مطبوعات ارسباران » است. سال گذشته نشريه گويا ضمن تورق و بازخواني پيشينه مطبوعات اين منطقه از همان روز 21 مرداد سال 1331 تا به امروز، اين مهم را مورد تأكيد قرار داد.

خوشبختانه 17 مرداد كه به مناسبت شهادت محمود صارمي در افغانستان، «‌روز خبرنگار» نام يافته است، فرصت و بهانه اي براي توجه به حرفه خبرنگاري و گراميداشت مقام خبرنگاران مي شود. چند سالي است كه در اهر هم به محوريت فرمانداري و با عنايت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي برنامه اي هرچند كوچك در اهر ترتيب مي يابد و فعالان عرصه خبر و اطلاع رساني در آن حضور مي يابند. ذكرش ضروري است كه ما در اهر آقاي « عبدالحسين اعلم الهدا » را داريم كه نيم قرن است كه كار خبرنگاري مي كند. او در سال 1345 خبرنگار روزنامه كيهان شد و كارش تا آنجا پيش رفت كه ستون هفتگي ثابت براي ارسباران داشت مانند؛ « هفت روز هفته» و...

انتظار از مسئولان اگرچه لازم است و مربوط به مسئوليت و وظايف آن هاست، اما كار را بايد خودمان انجام دهيم.

در آستانه روز خبرنگار برنامه گراميداشت مقام خبرنگار در فرمانداري اهر نيز ترتيب يافت ( مرتبط ). متأسفانه برنامه در واقع يك نشست خبري بود كه 75 درصد وقت را آقاي فرماندار ( به ويژه از عملكرد دولت در بازسازي منطقه زلزله زده ارسباران ) صحبت كرد. نيم ساعت وقت باقي مانده ( تا پايان برنامه و اذان و افطار) را بايد با خانواده شهيد عمله زاده هم ديدار مي كرديم و عملا 10 دقيقه وقت باقي بود براي صحبت خبرنگاران ( كه فرماندار محترم از آن ها خواست اگر سؤالي دارند، بپرسند.) اما وقت نبود. در زمزمه و همهمه اي كوتاه قرعه به نام من افتاد كه كلامي هم از سوي حضار در برنامه آيد. اشاره ام به اين بود كه در شأن خبرنگاراني همچون آقاي اعلم نيست در روز خبرنگار و در آيين گراميداشت روز خبرنگار به جاي صحبت و طرح ديدگاه هايش و به جاي تجليل، از فرماندار سؤال كند. گفتم اگر نشست خبري مثلا در موضوع بازسازي منطقه ارسباران لازم است، مي شود در وقت و برنامه ديگر ترتيب داد و...

گفتم كه كار را بايد خودمان انجام دهيم و چه بسا آن مقدار كه تكليف مسئولان دولتي بود انجام دادند كه جاي تشكر دارد. تمهيد مقدمات كرديم كه امسال برنامه اي با عنوان « يادكري از 60 سال مطبوعات ارسباران » برگزار كنيم. پوسترش آماده شد و سخنرانان هم تعيين شدند تا در روز مطبوعات ارسباران برگزار شود اما تراكم برنامه ها در اين ايام باعث شد آن را به روز ديگري در آينده موكول كنيم. برنامه خوب ديگر حضور در جوار آرامگاه شهيد خبرنگار ابراهيم عمله زاده، زنده ياد رحيم غفاري و مرحوم حاج يوسف خدادادي بود كه در روز پنجشنبه17 مرداد،‌ با حضور جمعي از فعالان مطبوعاتي و خبرنگاران انجام داديم (مرتبط: 1  2  3 ).

و اما 21 مرداد سالروز زلزله دلخراش و مصيبت بار در ارسباران است. روزي كه زمين لرزه هاي دوگانه 6.4 و 6.2 ريشتري عصر، بخش مياني منطه قره داغ را به هم ريخت. حالا ديگر لابد تعداد زمين لرزه ها به عدد 5 هزار نزديك شده است و در بين آن ها حدود 50 مورد نه پس لرزه كه زلزله مستقلي بوده اند. در زلزله ارسباران حداقل حدود 200 هزار نفر تحت تأثير قرار گرفتند. حدود 500 روستا آسيب ديدند كه 56 روستا از اين جمع به طور كامل تخريب شدند. 258 نفر جان خود را از دست دادند و 2600 نفر مصدوم شدند. حدود 50 هزار واحد مسكوني شهري و روستايي و دامي و بناهاي تاريخي و ساختمان هاي دولتي و عمومي و برخي زيرساخت ها آسيب ديدند و در كل 1100 ميليارد تومان خسارت مالي اين زلزله بود.

از همان روز نخست وقوع زلزله انعكاس خبري زلزله از سوي مطبوعات و رسانه هاي مجازي نسبتاً خوب بود هرچند نماينده ورزقان و خاروانا معتقد است؛ « هيچ رسانه اي واقعيت هاي زلزله ارسباران را منتشر نكرد». البته بايد پذيرفت كه پس از ماه هاي اوليه انعكاس مسائل و مشكلات و روند بازسازي منطقه فروكش كرد. تا سالگرد زلزله يك طرف دولت و مسئولان ارشد دولتي در استان و منطقه بودند كه آمارهاي پيش رونده براي بازسازي را مطرح مي كردند و يك طرف هم نمايندگان شهرستان هاي زلزله زده ( اهر و هريس و ورزقان ) كه آمارهاي بازسازي را قبول نمي كردند و آن ها را غيرواقعي مي دانستند. در همين طرف ما نشريه گويا را داريم كه در طول يك سال گذشته از موضوع زلزله و روند بازسازي غافل نبود و در كنار انتشار اظهارات و آمارهاي مسئولان دولتي حرف ديگري هم داشت كه نزديك به مواضع نمايندگان منطقه بود.

اينجا فرصت و نيازي به بازخواني وعده هاي پي در پي دولت براي بازسازي منطقه زلزله زده ارسباران كه از 45 روز و دو ماه شروع شد و تا يك سال ادامه يافت و در نهايت اين كه در سالگرد زلزله ارسباران پايان بازسازي آن را اعلام مي كنيم و به عبارتي جشن مي گيريم. همان طور كه نمايندگان منطقه و نشريه گويا فريادش بلند بود، در واقع بازسازي هنوز تمام نشده است.

دولت پايان بازسازي را معطوف به بازسازي حدود 19 هزار واحد مسكوني روستايي كرده بود اما هنوز بازسازي واحدهاي مسكوني شهري در اول راهند. آثار تاريخي تخريب شده هنوز مرمت شان تمام نشده است. بسياري از ساختمان هاي دولتي و عمومي هنوز مرمت و بازسازي نشده اند. هنوز بيمارستان تخريب شده و آسيب ديده هريس و اهر بازسازي نشده اند و...

نشريه گويا در شماره جديد خود خطاب به مسئولان دولتي در گزارشي آورده است كه اگر اصرار بر برگزاري جشن داريد، به جاي برگزاري جشن پايان بازسازي، جشن بازسازي ارسباران در دولت دهم را برگزار كنند و باقي كار را به دولت يازدهم واگذاريد. كما اين كه به نظر مي رسد دولت از اصرار بر اعلام پايان بازسازي و برگزاري جشن در همين موضوع عقب نشسته و تنها مي خواهد همايش تجليل از فعالان بازسازي منطقه زلزله زده ارسباران را برگزار مي كند.

اكنون 21 مرداد و سالگرد زلزله از راه رسيده است. در اهر همايش تجليل از فعالان بازسازي ارسباران برگزار مي شود و برنامه هاي ديگر. دو تن از عكاسان فعال اهري در زلزله ارسباران نمايشگاه عكس ترتيب داده اند. خانم فريبرزي در تهران و آقاي گلي زاده در اهر. برگزاري يادواره زلزله ارسباران در ورزقان با فراخوان شعر و خاطره و عكس و ... نيز برگزار مي شود. پنجمين جشنواره تئاتر 5 دقيقه اي اهر نيز امسال با يادي از زلزله ارسباران برگزار مي شود كه اين هم رويداد خوب و مهمي است. برنامه هاي متنوع ديگري نيز از سوي برخي انجمن ها و تشكل هاي مردمي فعال در موضوع زلزله ارسباران برگزار مي شود. پيش تر، از جلسه شوراي فرهنگ عمومي ورزقان خبر ساخت و نصب يادمان زلزله 21 مرداد به گوش رسيده بود كه جزئيات بيشتري مطرح نشده است. يكي از مهم ترين كارهاي ضروري، همين يادمان زلزله است كه بايد در مركز شهرستان هاي زلزله زده نصب شود.

اولين يادشتم در نشريه گويا پس از زلزله با تيتر « زلزله همه به تماشاي محروميت قره داغ فراخواند» بود و در واقع چنين بود. آسيب پذيري ما از مخاطراتي چون زلزله عمدتاً مربوط به محروميت هاي آن و برخي غفلت ها مربوط مي شود. اميد مي رود دولت يازدهم كه بي ترديد اولين نگاهش به منطقه قره داغ از منظر زلزله ي رخ داده خواهد بود، در جبران بي توجهي ها و بي عدالتي هاي صورت گرفته نسبت به اين منطقه تصميمات اساسي اتخاذ نمايد.

ياد جان باختگان زلزله 21 مرداد ارسباران را گرامي مي داريم.

 

  جعفر خضوعي