نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 

بزرگراه اهر ـ تبریز شهریورماه 1387 در سه راهی اوشدلق کلنگ خورد. در سه فاز شامل؛ اهر تا گویجه بئل، گویجه بئل تا خواجه و خواجه تا تبریز.
پنج سال گذشت و تاکنون هیچ کدام از سه فاز این پروژه به بهره برداری نرسیده است. عمده وعده های بهره برداری از طرف معاون عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی و نماینده اهر و هریس در مجلس بوده است. آخر سال 90، شهریور 91، انتهای سال 91، اردیبهشت 92 و 12 مرداد ( پایان دولت دهم ) و اخیراً آخر نیمه مهرماه سال جاری از جمله وعده گاه های مسئولان برای بهره برداری از این پروژه بوده است. در سال آخر دولت دهم که می خواستند برخی پروژه ها را با نام مهر ماندگار تبلیغاتی کنند، این پروژه هم به آن جمع پیوست که از اول معلوم بود نمایش است. اخیراً هم مدیر ساخت و توسعه راه و شهرسازی استان گفته تا آخر امسال فاز اول به بهره برداری می رسد و کل پروژه تا پنج سال آینده به بهره برداری می رسد. جالب این که فاز دوم هنوز به پیمانکار واگذار نشده است.
متأسفانه این جاده در اولویت مقامات استان نبوده است. وقتی تعداد 60 پروژه در آذربایجان شرقی را مشمول طرح مهر ماندگار اعلام کردند، جالب این که بزرگراه اهر ـ تبریز در آن جمع نبود و بعد از پیپگیری نماینده و فشار مطبوعات و طومار خانواده شهدا و تکرار و تاکید مسئولان به مهر ماندگار پیوست که البته اتفاقی هم قرار نبود با این عنوان بیفتد.

برای مقامات استان ما چه استاندار باشد و چه نمایندگان تبریز قطار شهری تبریز از موضوع جاده اهر ـ تبریز و تصادف در آن مهم تر است. اخیراً منادی نماینده تبریز از اولویتی به نام راه پنجم تبریز سخن گفته که با تلاش نمایندگان تبریز در بودجه سال 93 می آید. راه تبریز ـ نوردوز. که می خواهند به منطقه آزاد راحت تر وصل بشوند.
جاده اهر ـ تبریز به طور متوسط در سال 140 نفر کشته می گیرد. کل جاده های کشور در سال حدود 24 هزار نفر کشته می گیرد و ما حتی اگر کشته های جاده اهر ـ تبریز را 120 نفر فرض کنیم، به عبارتی نیم درصد کشتار جاده ای کشور در جاده اهر ـ تبریز رخ می دهد. به گفته مسئولان 20 درصد تصادفات جاده ای استان آذربایجان شرقی در این جاده اتفاق می افتد.
در این جاده انسان های زیادی جان خود را از دست داده اند. از همه ی اقشار. از پزشکان جوان که محصول عمری زحمت والدین شان بودند تا مادری که طفل در شکم داشت، قربانی این جاده شده اند.
اگر زلزله قره داغ 258 نفر کشته داشت، جاده اهر ـ تبریز هر دو سال چنین کشتاری را راه می اندازد. حال با این همه معلوم نیست که چرا این جاده و این پروژه مورد غفلت و بی توجهی مسئولان قرار گرفته است. درست است که ما اکنون انتقادمان به دولت روحانی است اما این جاده باید در دولت گذشته به پایان می رسید. اما در آن دولت حتی اعتبارات مصوب هم تأمین نشد. دولتی که درآمد افسانه ای نفت را داشت.

اکنون باید در خصوص جاده اهر ـ تبریز اقدام اساسی و عاجل صورت گیرد. جاده فعلی به شدت مورد نظارت پلیس راه قرار گیرد. بزرگراه اهر ـ تبریز به عنوان اولویت اول عمرانی استان اعلام و ساخت آن به سرعت انجام شود. با این همه نکته اصلی این است که چرا باید این همه مسافرت به مرکز استان صورت گیرد؟ جاده فعلی اهر ـ تبریز تنها جاده اصلی منطقه ارسباران ( با 12 هزار کیلومتر مربع مساحت و به عبارتی یک چهارم مساحت استان) با هزار روستا ( یک سوم روستاهای استان) به تبریز می باشد. وقتی مردم منطقه برای رفع کوچک ترین نیازشان مجبورند به تبریز بروند، نتیجه اش شلوغی جاده می شود.
همچنین بر مسئولان ارشد شهرستان اهر و هریس فرض است که همچون فرماندار هریس ( چنانکه در اعتراض به معاون اول احمدی نژاد و نماینده اهر و هریس نشان داد) شجاعانه اعتراض شدید مردم منطقه را البته نه به مرکز استان که به پایتخت برسانند و اگر نمی توانند برای احترام به افکار عمومی و در احترام به همه قربانیان این جاده استعفا بدهند.

 

 جعفر خضوعي