نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04
40 درصد ذخیره مس کشور در اختیار معادن مس سونگون ورزقان قرار دارد و سالانه هزاران میلیارد درآمد این صنعت است ولی متاسفانه منطقه ورزقان و خاروانا از این درآمد میلیاردی سهم ناچیزی دارند.

همچنانکه در گزارش مذکور آمده است میزان هزینه‌ای که از سوی صنعت مس در ورزش به ویژه فوتبال کرمان می‌شود بسیار بالاست و این در حالی است که سهم ورزش استان آذربایجان‌شرقی از درآمد این صنعت نزدیک به صفر است.

باشگاه مس سونگون ورزقان نیز در سطح بسیار پایینی قرار دارد و میزان مخارج آن مطمئنا سهم بسیار ناچیزی از درآمد صنعت مس است.

گذشته از ورزش، سهم شهرستان ما از وجود چنین ظرفیت عظیم، استهلاک جاده‌های شهرستان و وقوع تصادفات فراوان و تلفات جانی اهالی منطقه بوده است.

با توجه به اینکه کارخانجات لازم در معدن مس سونگون ایجاد نشده‌اند ( با وجود اینکه سال‌هاست مسئولان شهرستان و استان قول استقرار آنها را می‌دهند)، درآمد ایجاد شده ناگزیر از شهرستان و استان خارج می‌شود. این معدن سهم زیادی در اشتغال اهالی منطقه و ارزش افزوده شهرستان ندارد.

شهرستان ورزقان با جمعیتی 48 هزار نفری دارای 2 بخش ،7 دهستان و 162 روستا از پتانسیل‌ها ومنابع زیرزمینی عظیمی از جمله بزرگ‌ترین مس ایران و معدن طلا و چندین معادن دست نخورده دیگر دارد اما از هرگونه امکانات تفریحی و ورزشی به غیر از دو باب سالن از امکانات ورزشی دیگر همچنان محروم است.

معدن مس سونگون که در ناف این شهرستان قرار دارد به غیر از خطرات ناشی از تصادفات و آلایندگی‌ها هیچ گونه امکانات ورزشی و تفریحی برای مردم این شهرستان ایجاد نکرده ولی هزینه‌های هنگفت ورزشی و تفریحی بزرگی را در خارج از شهرستان خرج کرده مبلغ بسیار هنگفتی را برای تیم فوتبال صرف کرده در مقابل آن همه هزینه تیم فوتبال مس سونگون همچنان در دسته دو کشور از صعود به دسته‌های بالا راکد مانده اما از آن هزینه صرف شده مبلغ کوچکی را به ورزش و جاهای تفریحی مردم خصوصا جوانان و نوجوانان و بچه‌های زلزله‌زده این شهرستان صرف نکرده است جوانان و نوجوانان علاقمند به ورزش شنا و سایر ورزش‌ها ناچارا به شهرستان‌های همجوار مراجعه می‌کنند.

سهم ورزقان و خاروانا از سهم ورزش مس سونگون که 40 درصد مس ایران را دارد که سالانه چند میلیون برای شهرداری‌های این دو شهر یا نصب چند چراغ در بلوارهای آنها نیست! بلکه مسئولان شهرستان و استان آنچنان که در مورد ورزش حمایت شده از سوی صنعت مس صدایشان درآمده است، باید سعی کنند سهم شهرستان و استان را از همه ابعاد اقتصادی آنچنان که در مورد ورزش اظهار داشته‌اند، از صنعت مس ارتقاء داده و حق مردم این منطقه محروم را ادا کنند.

 احمد صفرزاده