نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

چهارشنبه آخر هر سال نوید بخش خاطراتی شاد و شیرین در فرهنگ و ادب مردم آذربایجان،شهرستان ورزقان و منطقه خاروانا بوده و می باشد . بانزدیک شدن به آخرین چهارشنبه سال آداب و رسوم خاصی در شهرستان برگزار می شود خرید چرشنبلیق و لباس و هدایای عیدی برای نوعروسان و اهدای عیدی از سوی بزرگان طوایف به اطرافیان ، خرید عیدی پدرو مادر برای فرزندان و خرید عیدی خواهر و برادر برای همدیگر رنگ و بوی خاصی برای چهارشنبه پایانی سال در ورزقان می دهد .

چهارشنبه سوری در اندریان : زمانی که درروستا خبر از برق و آب و تلفن و تلویزیون نبود چهارشنبه آخر سال آداب و رسوم خاصی را باخود به همراه داشت . درروستای اندریان هرکوچه برای خودچشمه ای داشت ، چشمه های احمددی  کوچه سی ، چشمه امامالی کوچه سی، چشمه مش شری دالانی ، چشمه قلعه کوچه سی ، چشمه نخیر میدانی ، چشمه میرزامیدانی (میدان جامع روستا) و بالاچشمه ی کوچه کبریتدی چهارشنبه پایانی سال حال و هوای خاصی را به خود داشتند ، دراین روز اهالی روستا جهت استحمام از آب چشمه های طبیعی روستا که از کوهها و جنگلهای اندریان لوله کشی شده و در هرمحله روستا قرار داشتند بر می داشتندو به یمن تبرک با آب آخرین چرشنبه چشمه ها از کوچیک و بزرگ استحمام کرده و به استقبال نوروز می رفتند .

عصر روزچهارشنبه که امروزهم این آداب و رسوم ادامه دارد خانم های روستا قبل از هرچیز به سراغ خانواده های داغداری که درسال جاری عزیزانشان را از دست داده اند می روند و با روشن کردن اجاق یا اجاق گاز خانه خانواده معزا از آنها میخواهند که نسبت به پخت غذا و برنج برای خود اقدام کنند و در غم ازدست دادن عزیزانشان باآنها ابراز همدردی می کنند. درسرتاسر روستا حال و هوای خاصی دراین روز بوجود می آید به محض تاریکی شب هدایایی با برنج و آجیل و . . . از سوی خانواده ها به همدیگر فرستاده می شود . درشب چهارشنبه البته زمانی که برق نبود قورشاق ساللاماق از سوی جوانان و نوجوانان روستا بیشتر از امروز رواج داشت . معمولا آقا دامادها و پسرای جوان اکثر کسانی هستند که قورشاق آویزان می کنند . قدیم الایام به قورشاق های آویزان شده به خانه ها هدایایی همچون جوراب و بلوز دست باف و تخم مرغ رنگی و آجیل و سیب و . . .بسته می شد که امروزه هم به تناسب زمان هدایایی بسته می شود . آقا پسرهایی که عاشق دختر خانواده ای باشند جزء کسانی هستندکه قورشاق آویزان می کنند.

 عصر روز چهارشنبه در کوچه های روستا از همه جا بوی خوشی به مشام می رسد کودکان ، نوجوانان،جوانان و میانسالان و گاهی حتی بزرگسالان به بازیهای مختلفی همچون یومورتا اویناماق ، عاشیق اویناماق ، مازی اویناماق و در گذشته به کشتی می پراختند. روز چهارشنبه سوری خانواده ها دور هم لحظات شاد و شیرین را سپری می کنند .

پس از فرستادن هدایا به همدیگر ، همه اعضای خانواده در خانه بزرگ طائفه دور کرسی جمع می شدند و امروزه هم درخانه هاکناری بخاری شام را دور هم صرف می کنندهنگامی که خانواده مشغول خوردن شام هستند ، قولاق آسماق یکی از آداب و رسوم دیگری است که قدیم ها از باجه خانه ها افراد به حرفهای خانواده ها گوش می دادند و اگر صحبت هایشان امیدوارکننده و خوب بود برای سال آینده احساس می کردند که سال خوبی خواهند داشت و اگر حرفهای شنیده شده به اصطلاح جالب نبودند فردگوش کننده احساس می کرد که سال خوبی را پیش و روی نخواهد داشت .

 

مهندس عقیل ستارلو اندریان