نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

بخش ورزقان در تاریخ 1380/7/01شمسی باتصویب هیئت دولت«دردوره دولت اقای خاتمی»به شهرستان ارتقا یافت.بخش خاروانا از شهرستان اهر منفک به شهرستان ورزقان ملحق گردید.شهرستان ورزقان از دو بخش«خاروانا وبخش مرکزی»تشکیل یافته است.بخش خاروانا شامل دهستان های «جوشین-ارزیل-دزمار»می باشد.اسامی روستاهای دهستان جوشین «استمال -انویق-اوان-آوانسر-بیشک-جعفراباد-جوشین-چشمقان-سرکش-سقای-علی یار-گل چول-گال-نگارستان-ینگجه»با4445نفر جمعیت می باشد 

 استمال

یکی از روستاهای قدیمی وباستانی دهستان جوشین بخش خاروانا در 45کیلومتری شمال غرب ورزقان و120کیلومتری شمال تبریز واقع شده است اب و هوای سرد کوهستانی دارد. واژه استمال از واژگان باستانی فرهنگ جغرافیای ایران زمین در شهرستان ورزقان است.استمال را گاهی اسدامال می خوانند.واز سه جز«اس+دام+ال»تشکیل شده است به معنی محل سکونت اس ها می باشد.اس نام یکی از اقوام باستانی ماورای قفقاز بوده است.

 آوانسر

در افواه آوانسر تلفظ میشود و از لحاظ اتیمو لوژیک بی ارتباط با اقوام آغوان نمی باشد که روز گاری در این سرزمین به سر می بردند. آوانسر یکی از روستاهای بسیار خوش آب و هوای دیزمار در بلندای قله های دوخانا و دوست آشا در میان جنگلهای مشئه پارا قرار گرفته است.


سقای

یکی از روستاهای معروف و مشهوردهستان جوشین بخش خاروانا حدود 45کیلومتری غرب ورزقان در دامنه شمالی کوه کسبه«پیرسقا»قرار گرفته است.ابش از کوه پیرسقا بر می خیزد.زادگاه استاد علامه محمد تقی جعفری همین روستا است.اثار تاریخی هزاره اول قبل از میلاد و دوره اسلامی در پیرامون ابادی به چشم می خورد. از جمله غارهای باستانی،بند،گورستان قوچ سنگی وجود دارد.در باره معنی سقای باید گفت بدون تحقیق نظر دادن در باره‌ ان بسیار سخت است اما انچه به نظر می رسد سقای«س+قای»یا«اس+کای»وهمچنین«اس+کی»اسکی،اسکوه باید به درستی تحقیق شود تا به معنی و مفهوم ان پی برد.

گال

از روستاهای دهستان جوشین بخش خاروانا در فاصله 25کیلومتری ورزقان و جنوب قلعه اتروپات «قلعه جوشین »قرار دارد.اثار تاریخی در پیرامون روستای گال گورهای هزاره دوم و اول،قوچ سنگ های مقبره شاه ودرخت پیر می توان شمرد.

ینگجه

از روستاهای کوهستانی با اب هوای سرد،زمستان طولانی پربرف وصعب العبور دهستان جوشین بخش خاروانا در شهرستان ورزقان واقع شده است.دارای یکصد خانوار وتعداد پانصد نفر جمعیت دارد.ساکنانش به کارهای کشاورزی،گله داری وفرش بافی اشتغال دارند واز رانش وفرو رفتن دهکده باستانی لومان به وجود امده است.بسیار واضح است  واژه ینگجه ازینگی یا ینی ترکی وجه یاجا فارسی ترکیب یافته است وبه معنی تازه کند،ابادی نوبنیاد است.

علیار

دهی است از دهستان جوشین بخش خاروانا در40کیلومتری غرب ورزقان قرار دارد.این روستای تاریخی به عللی رونق گذشته خود را از دست داده است از پانصد خانوار اکنون 32خانوار تقلیل یافته است.ساکنانش به شهرهای تبریز،ارومیه مهاجرت نموده اند.درب دکاکین بسته،شکسته،اوار ریخته،قهوه خانه تارمار شده،اوارخانه ریخته،تاخچه های منقوش ترکیده،تنورها خاموش،کوچه ها تنگ و باریک خلوت،بدون عابر هر بیننده را به گریه می اندازد.اثار تاریخی علیار به هزاره دوم و اول و دوره اسلامی مربوط می شود

 

 یوسف عبدالله پورجوشین

نظرات  

 
+1 #1 جوشینی 10 ارديبهشت 1393 ساعت 10:03
یاشاسین اقا یوسف
نقل قول