نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 


 با عنایت خداوند متعال امروز همایش دانش آموزی « درسی که از زلزله ارسباران آموختیم» برگزار شد. روند برگزاری این همایش از مهرماه و با طرح یک سوال شروع شد؛ « از زلزله ارسباران چه درسی آموختیم». 275 دانش آموز با ارسال اثر در این مسابقه و همایش شرکت کردند که همراه با آن مدیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای پورسلیمان و معاون محترم آموزش جناب آقای فرجیان و  کارشناس محترم گروه های آموزشی جناب آقای حق وردی و در اجرای همایش مدیر محترم دبیرستان نمونه دانش جناب آقای بیابان نورد سعی و همت بسیار کردند. همچنین دبیران محترم جغرافیا و مدیران مدارس شرکت کننده در این همایش تلاش موثر داشتند که سپاسگزار همه شان هستم.
نشریه داخلی گروه آموزشی جغرافیای منطقه اهر « انسان و محیط» شماره ششم خود را به این همایش اختصاص داده بود و در صفحه سوم آن شرح موضوع کرده بودم که در ادامه می آید:
آموزش موضوعات و مفاهیم دروس جغرافیا در محدوده کلاس درس آن در شرایطی که « طبیعت، آزمایشگاه جغرافیاست»، خالی از ایراد نیست. از طرفی فراگیری اغلب موضوعات با حضور دانش آموزان در طبیعت و موقعیت های آموزشی عینی به سهولت صورت می گیرد. در جمع روش های مطالعه و تحقیق کتابخانه ای و میدانی، در علم جغرافیا بیشتر بر روش های میدانی از جمله « مشاهده » تأکید می شود. با توجه به چنین رویکردی است که باید برای برنامه درسی جغرافیا فکر اساسی کرد و آموزش آن را از کلاس فراتر برد و انواع ابزارها و فن آوری های نوین و تمام موقعیت های عینی مرتبط با موضوعات جغرافیایی را به برنامه درسی و کلاس آموزشی آن پیوند داد.

همچنین باید از آموزش دانش محور در دوره متوسطه به سوی آموزش پژوهش محور رفت و از دانش جغرافیا به سوی کسب اندیشه جغرافیایی سریع تر گام برداشت. در نظام تعلیم و تربیت کشور ما از ابتدایی تا پایان متوسطه، مسائل مربوط به محیط زیست و ضرورت های حفظ آن، رعایت قوانین و نظام حاکم بر زمین، روابط متقابل انسان و محیط و به ویژه حوادث طبیعی و آسیب پذیری انسان از آنها عمدتاً در درس جغرافیا مطرح شده و لذا مسئولیت سنگینی بر عهده این برنامه درسی و معلمان جغرافیاست.

رفتار منطقی و سنجیده با طبیعت باید به یک ارزش تبدیل شود و رسیدن به چنین مرحله ای مستلزم کسب دید جغرافیایی است. این مرتبه مهم نیازمند ارتقای کیفیت آموزشی دروس و تعریف و اجرای برنامه های متنوع آموزشی میدانی است.

برای مثال؛ دانش آموزان منطقه اهر سال های سال در کتاب درسی جغرافیا در  موضوع زلزله درس خوانده اند. « زلزله» به تنهایی مربوط به زمین شناسی است و « انسان» به تنهایی نیز مربوط به علم انسان شناسی و پزشکی و ... است اما « انسان و زلزله » مربوط به جغرافیاست. با وقوع زمین لرزه 21 مرداد سال 1391 دانش آموزان با تمام وجود وقوع زلزله و حوادث متعدد مرتبط با آن را لمس کردند. در واقع 21 مرداد 91 و روزهای پس از آن و همچنین محیط زلزله دیده اهر، بهترین موقعیت آموزشی را برای دانش آموزان در فراگیری موضوع زلزله ایجاد کرد و این آموزش عمیق و دائمی است.

  گروه آموزشی جغرافیا با توجه به چنین رویکردی سعی کرد دانش آموزان دوم متوسطه منطقه را که درس جغرافیای عمومی دارند، در فضای زلزله مورد اشاره قرار دهد تا آنها ضمن بازیابی خاطرات و تجارب خود آنها را بنویسند و این نوشتن و بازیابی در خدمت آموزش موضوع زلزله قرار می گیرد.

برگزاری همایش دانش آموزی « درسی که از زلزله ارسباران آموختیم» با چنان هدفی تعریف و برگزار می شود. ترغیب دانش آموزان برای نوشتن و ثبت رویدادهای پیرامون خود و عرضه تجربیات خود به دیگران از جمله اهداف دیگر این همایش بود.

در این همایش؛ « درس آموزی » برجسته شد تا دانش آموزان کمی فراتر از راهکارهای مقابله با خسارت های زلزله که در متون آموزشی آمده است، اندیشه کنند و خود جزو کسانی باشند که بر چنین متن و راهکارهایی بیفزایند چرا که زلزله تجربه کرده اند.

در این همایش تعداد 275 دانش آموز از هشت مدرسه شرکت کردند و این شرکت را مدیون همکاری دبیران محترم جغرافیا در آن مدارس و همراهی مدیران محترم آن ها هستیم. بدون علاقه مندی و حمایت مدیریت محترم آموزش و پرورش جناب آقای پورسلیمان و معاونت محترم آموزش جناب آقای فرجیان این همایش امکان برگزاری نداشت و جا دارد از همه عزیزانی که به این کار مهم پیوستند، سپاسگزاری نماییم. 

 

 جعفر خضوعي