نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

از برگزاری اختتامیه چهارمین دوره جشنواره کتاب سال تبریز  مدت زمان زیادی نمی گذرد. طبیعتا انتظار می رفت که پس از برگزاری این جشنواره، اهالی قلم ، مطبوعات و رسانه های مجازی به این رویداد  فرهنگی بپردازند و به تحلیل و بررسی آن بنشینند و دستاوردهای آن را  بیان کنند اما تا جایی که نگارنده بررسی کرده است به جز انتشار اخبار مربوط به جشنواره، یادداشت و مطلب تحلیلی درباره این جشنواره منتشر نشده است یا به ندرت مطلبی در این خصوص منتشر شده است. به نظر می رسد رویدادهای فرهنگی به آن اندازه که مورد توجه و تحلیل و نقد قرار می گیرند تاثیر گذار هستند و اگر رویدادی انعکاس نقدی و تحلیلی کمی داشته باشد و محل بحث و گفت و گو نباشد کم اثر بوده و جامعه آن را حرکتی جدی تلقی نکرده است.

چرا چنین است؟ درباره بسیاری دیگر از رویدادهای فرهنگی نیز مطلبی نوشته نمی شود و این مسئله اختصاص به موضوع کتاب سال ندارد. واقعیت این است که هزینه نقد در جامعه ما بسیار بالاست و  دست اندرکاران امور ما بین نقد و تخریب فرقی نمی­گذارند و پشت هر نقدی ، به دنبال عوامل توطئه می­گردند. تا این نگاه و این رویکرد تغییر نیابد امیدی به اصلاح این وضعیت نباید داشت و تا نقد، به معنای صحیح و کامل آن، رواج نیابد همگی محکوم به تکرار اشتباهات و خطاها و آزمون و تجربه هستیم.

بگذریم.اما کتاب سال تبریز. کتاب سال تبریز که چند سالی است از سوی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز برگزار می شود برنامه و حرکت خوبی است. می تواند در گسترش فرهنگ مطالعه موثر باشد. می تواند ارتقای سطح کیفی کتاب های تالیف شده در استان و منطقه را به دنبال داشته باشد. می تواند در دل اهالی قلم امید و شور و شوق برانگیزد. البته این اهداف با لحاظ اصول و استانداردهایی حاصل می­شود: اول، ضوابط داوری مشخص باشد و این ضوابط از قبل اعلام شود و در معرض نقد و بررسی قرار گیرد و  به گونه­ای تدوین گردد که در هر دوره شاهد تغییر اساسی در ضوابط نباشیم . دوم، دبیر جشنواره و داوران با دقت و تحقیق بیشتری انتخاب گردند و شخصیت هایی باشند که در حوزه کاری خود صاحب تالیفات ، مقالات و آثار مطلوب و قابل دفاع باشند؛ طبیعتا دبیر یا داوری که خود نمی­تواند یک مقاله بی عیب و نقص بنویسد مورد اقبال اهالی قلم و دانش نمی­تواند باشد. سوم، تنوع رشته ها در انتخاب داوران رعایت گردد ؛ برای من جای سوال بود که چرا در جشنواره چهارم در حوزه دین و الهیات هیچ داوری معرفی نشد و هیچ اثری نیز برگزیده نشد، یا از استادان ادبیات فارسی، منظور ادبیات کهن، هیچ داوری حضور نداشت ؟! آیا در این استان و در این منطقه هیچ اثری در حوزه دین و در حوزه ادب فارسی منتشر نمی شود؟!  نگارنده این سطور به اقتضای شغل و کار خود شاهد است که در سال تعداد زیادی اثر،خوب یا بد، در زمینه دین و الهیات و  ادب فارسی منتشر می شود  پس چرا در این زمینه داوری­ای صورت نگرفته است. یا در چنین جشنواره­ای طبیعتا تعداد زیادی آثار در حوزه شهر شناسی و استان شناسی به دبیرخانه ارسال می­شود؛ جای سوال است که در این چند دوره جشنواره ، چند تن از ایران شناسان نامی در داوری جشنواره حضور داشته اند؟!  چهارم، معمولا در چنین جشنواره هایی برخی کتاب ها یا موضوعات یا مولفین به اصطلاح سفارش می شوند اما اعتبار چنین جشنواره هایی به این است که به چنین سفارش هایی کمتر اعتناء کنند و به هیچ وجه به کتاب بد و ضعیف جایزه ندهند. انتخاب اثر ضعیف به عنوان اثر برگزیده موجب بی اعتمادی به جشنواره می شود.

درباره جشنواره کتاب سال تبریز گفتنی زیاد است. پیشنهاداتی قابل طرح است. در مورد جلساتی که قبل از مراسم اختتامیه برگزار می­شود و سخنران هایی که در این چند سال دعوت شده اند تاملات زیادی قابل طرح است اما به این مقدار اکتفا می­کنم. امیدوارم در سال های بعد شاهد برگزاری هر چه بهتر این جشنواره باشیم.

 

حسن اسدی آوانسر