نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 سرزمین طلای سرخ ایران را ورق می‌زنیم. ویرانی‌ها و خسارت زلزله سال۱۳۹۱ و مظلومیت ساکنان این سرزمین در قاب خاطرهایمان زنده می‌شود. به قول عمو حاج عباد؛ انگار بخت مردمان این سرزمین با ناملایمات، فقر و محرومیت گره خورده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان شرقی، شهرستان ورزقان دارای منابع طبیعی خدادادی فراوانی است، ولی به نظر می‌آید، برخی نامهربانی‌ها و بلایای طبیعی و انسانی در سال‌های اخیر باعث شده، این شهرستان از داشتن حداقل امکانات و زیرساخت‌های لازم شهری در محرومیت باشد و همچنان همت مسوولان را می‌طلبد که توجه ویژه‌ای به توسعه همه جانبه این شهرستان با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه این منطقه داشته باشند.

یکی از آرزوهای دیرینه‌ هر شهروند ورزقانی و روستایی این شهرستان، آبادانی و توسعه این منطقه بوده و هست، حال پرسش مهمی که در این خصوص مطرح است اینکه، دست‌اندرکاران، مسئولان و متولیان اجرایی استان چرا به عظمت و ظرفیت‌های این شهرستان کم‌توجهی می‌کنند؟ و برای به ثمر رسیدن برخی از طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و زیرساختی در این شهرستان، امروز و فردا می‌کنند؟!

نکته قابل تامل دیگر اینکه، با وجود این همه اما و اگرهایی که در زمینه‌ توسعه این منطقه در چند دهه اخیر مطرح شده و می‌شود، به نظر می‌رسد، برخی مسئولان و مدیران، مهم‌ترین اولویت‌های عمرانی، صنعتی، کشاورزی، گردشگری و زیربنایی این شهرستان را فراموش کرده‌اند، چرا که این روزها جوانان و فارغ التحصیلان دانشگاهی این منطقه برای یافتن یک شغل مناسب و کسب روزی باید به سایر شهرستان‌ها و استان‌های دیگر مهاجرت کنند.

بی شک مسئولان و مدیران استان نیز بر این باورند که با وجود این همه ثروت خدادادی چرا این سرزمین کمتر توسعه یافته و برخی ناملایمات و مشکلات اساسی در این شهرستان همچنان به قوت خود باقی است؟!

مقام عالی استان در نخستین سفر شهرستانی، با حضور در شهرستان ورزقان، با تأکید بر این که ساکنان این منطقه شایسته بالاترین خدمات هستند، خواستار رعایت و حفظ کرامت این مردم از سوی مسئولان شد.

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی، وجود معادن عظیم مس، طلا و گردشگری را از جمله پتانسیل‌های این شهرستان برشمرد و بر این اساس تاکید کرد؛ دولت توجه ویژه ای به این منطقه در استان داشته باشد.

با این وجود، نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز گفته است: این شهرستان با داشتن منابع معدنی و گردشگری بکر می‌تواند در توسعه استان و منطقه نقش بسزایی ایفا کند.

اللهوردی دهقانی، مشکل فعلی مردم در مناطق زلزله زده این شهرستان را مشکل آب و برق خانه‌ها بیان می‌کند و می‌گوید: " هنوز شبکه آبرسانی در منطقه درست نشده و از طرفی خشکسالی هم باعث شده تا با تانکر در روستاها آبرسانی کنند، از طرفی با وجود بزرگترین معدن مس در شمال غرب کشور، چون مسوولان به جای استفاده از نیروهای متخصص بومی از نیروهای غیر بومی استفاده کرده اند، نرخ بیکاری در شهرستان ورزقان و خاروانا بسیار بالا است، به طوری که بیش از سه هزار نفر بیکار در شهرستان ورزقان و خاروانا وجود دارد و در حال حاضر بیکاری در این شهرستان بیداد می‌کند."

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات بخش عمرانی شهرستان ورزقان و خاروانا در استان آذربایجان شرقی هم می‌گوید: با وجود دو بزرگراه در این شهرستان، متأسفانه تا به امروز شهرستان ورزقان و خاروانا در بخش راه‌های مواصلاتی با مشکلات عدیده‌ای مواجه بوده و دولت تاکنون هیچ گونه اقدامی در خصوص احداث راه‌های بین شهری از جمله ساخت بزرگراه انجام نداده است.

شهردار ورزقان نیز فاضلاب شهری، بهداشت، وضعیت نامناسب رودخانه میانی شهر، تخریب جدول‌ها و آسفالت معابر، نخاله‌های ساختمانی و پراکندگی میادین میوه و تره بار را از جمله مشکلات این شهر بیان می‌کند و بر این باور است که این شهر در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته و نیازمند توجه جدی مسوولان است.

کامران رحمتی شادباد، با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان ورزقان هم گفت است: متاسفانه بسیاری از این ظرفیت‌ها حتی توسط مردم خود استان نیز ناشناخته است.

وی غارهای حماملو، آبشار گل آخور، چیچکلو، امامزاده آستمال، قلعه جوشین، هفت چشمه، آغچه قلعه، امامزاده اوجاق کندی، کتیبه سیغندل، باغ‌های آقابابا فرامرزی، غارهای کرویق، آب گرم کاسین، سردار کندی(زادگاه ستارخان سالار ملی) و سیغای (زادگاه علامه محمدتقی جعفری) را تنها بخش کوچکی از ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان عنوان کرد.

از سخن مسئولان و مدیران استان در رابطه با توسعه و رکود این شهرستان که بگذریم، سخنان و دیدگاه‌های مردمان این سرزمین برای خودش حکایتی دارد و اینان بر این باورند که این شهرستان در صورتی در مسیر توسعه و پیشرفت قرار می‌گیرد که نیروهای کاردان، مومن و متخصص در سر کار باشند و بخشی از منابع خدادادی این منطقه هم، برای توسعه و آبادانی این منطقه استفاده شود.

در همین حال، حسن کریمی، یکی از ساکنان دهستان دیزمار مرکزی در بخش خاروانا شهرستان ورزقان که برای مداوای همسرش به شهر ورزقان آمده است، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: این چه شهرستانی است که کمترین امکانات اولیه درمان، در درمانگاه و بیمارستان آن برای یک مریض پیدا نمی‌شود. این چندمین بار است که برای مداوای همسرم به شهر ورزقان آمده‌ام که در نهایت با وجود کمبود امکانات ما را راهی تبریز و اهر می‌کنند.

علی ناصری، از فرهنگیان این شهرستان، مشکلات اساسی این شهرستان را نبود زیرساخت‌های عمرانی، اجتماعی و فرهنگی بیان می‌کند که کمتر مورد توجه مسئولان قرار گرفته است، نیز معتقد است: شهر ورزقان مثل یک دهستان بزرگی است که ساکنان این شهر با کمترین امکانات ساختار شهری در آن زندگی می‌کنند و زلزله اخیر نیز با خراب کردن بعضی زیرساخت‌های موجود، بر شدت رکود و مشکلات این شهر افزوده است.

خانم ستاری، دانشجو و شهروند ساکن یکی دیگر از روستاهای این منطقه نیز ضمن انتقاد از عملکرد برخی از مدیران و مسئولان اداره‌ها و دستگاه‌های موجود در این شهرستان به خبرنگار ایسنا می‌گوید: وحدت و همدلی، رمز موفقیت، پیشرفت و توسعه هر جامعه‌ای است که به نظر می‌آید نداشتن وحدت بین مسئولان و پیگیری امور، در این شهرستان باعث شده این سرزمین با وجود داشتن منابع فراوان هنوز در محرومیت باشد.

حاج عباد قربانی، کشاورز و ساکن روستای بخش مرکزی ورزقان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن تقدیر از دست اندرکارن و تلاشگران نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف یادآور می‌شود: در زمان رژیم شاه، ارباب‌ها، روستانشینان را خیلی آزار و اذیت می‌کرد، بطوری که مردمان این منطقه همیشه در فقر و محرومیت به سر می‌بردند، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران این وضعیت بهتر شده است.

به هر حال آنچه در این راستا مهم به نظر می‌رسد، اینکه باید همگان برای توسعه و آبادانی این شهرستان به همدیگر کمک کنند و شکی نیست با این ویژگی‌ها و پتانسیل‌هایی که در حال حاضر در شهرستان ورزقان وجود دارد، به طور یقین مشخص می‌شود تحقق آرمان « ورزقان، شهری تمیز، زیبا و توسعه یافته» دور از دسترس نباشد و در بین شهرهای آذربایجان شرقی شهر ورزقان به عنوان توسعه ‌یافته‌ترین شهر استان لقب بگیرد که به نظر می‌آید دور از انتظار هم نباشد و بر این اساس نیز زیرساخت‌های اولیه برای تحقق این امر در این شهرستان فراهم شده است.

حال آنچه در این زمینه اهمیت دارد اینکه، مردم منطقه ارسباران و به ویژه روستانشینان این منطقه در طول تاریخ کشورمان نشان دادند که همیشه و در همه حال در امور مختلف همواره پیشگام و پیشتاز بوده‌اند، در واقع این قابلیت و پتانسیل در بین آنان است که اگر بخواهند کاری را انجام دهند با پشتکار، همت، غیرت و سختگیری خاص تا آخر خط می‌روند که نمود بارز آن تقدیم هزاران شهید گلگون کفن به هشت سال دفاع مقدس و کمک به بازسازی مناطق زلزله زده زلزله اخیر این منطقه بوده است.

حال این پرسش مطرح می‌شود که شهرستان ورزقان، با داشتن این همه ثروت خدادادی و نیروی انسانی سختکوش، صادق و با انگیزه چگونه می‌خواهد، خود را به عنوان « شهرستان پیشرفته و مدرن آذربایجان شرقی» و در نهایت « منطقه‌ای توسعه یافته» مطرح کند؟ آیا زیر‌ساخت‌های لازم اقتصادی، فرهنگی، امکانات زیربنایی و ارتباطات برای این شهرستان فراهم شده‌ یا باید منتظر این زیر ساخت‌ها شد، که به یقین می‌توان آن را در قاب آینده مشاهده کرد.

 

 موسی کاظم‌زاده، خبرنگار ایسنا