نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 


اللهوردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی  با رد خبر احتمالی تعطیلی مس سونگون گفت: متاسفانه برخی افراد که اطلاعات زیادی راجع به این موضوع ندارند، اخبار نادرست به خبرگزاری ها می دهند که علاوه بر سازنده نبودن باعث ایجاد مسئله نیز می شود.
 
وی ادامه داد: 10 سال است که بحث ایجاد کارخانه ذوب در صنایع مس سونگون وجود دارد که مقداری از کار ایجاد این کراخانه نیز جلو رفت است ولی به دلیل مسائل که می گویند ایجاد این کارخانه اقتصادی نمی باشد، در صدد جابجایی این کارخانه با یک تکنولوژی دیگر می باشند.
 
وی افزود: راجع به این جابجایی بارها اعضای کمیسیون صنایع و همچنین نمایندگان استان با وزیر صنایع جلسه گذاشته اند و در این جلسات وزیر خواستار باقی ماندن این صنایع در داخل آذربایجان می باشند.

تحریم ها باعث عدم صادرات محصولات مس سونگون نشده است. در مورد قیمت گذاری خودورها باید رئیس مجلس موضع گیری کند

دهقانی با بیان اینکه بر سر اینکه کدام یک از تکنولوژی ها در آذربایجان توسعه یابد، اختلاف نظر وجود دارد، اظهار داشت: تلاشمان این است که هر کدام از روش هایی که مقرون به صرفه از جهت اقتصادی باشند در آذربایجان برقرار شده و زمینه های اشتغال را هم در این استان افزایش دهند.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار آناج مبنی بر اینکه آیا تحریم های کشور باعث عدم صادرات محصولات صنایع مس سونگون شده اند، پاسخ داد: صادرات محصولات مس سونگون از طریق شرکت ملی مس صورت می گیرد و معتقد هستم تغییراتی که در دولت صورت گرفت به اضافه عوارضی که در کنار این صادرات قرار داده شد باعث ایجاد مشکلاتی برای صادرات محصولات مس فراهم آمد که طی جلساتی که با وزیر صنایع برگزار شد قول رفع این موانع برای صادرات داده شده است.
 
عضو کمیسیون صنایع مجلس در ادامه با اشاره به بحث هشت ماهه کاهش قیمت خودرو بیان کرد: سال جاری در حال اتمام است و هنوز نتیجه گیری مناسبی راجع به قیمت خودورهایی که شورای رقابت اعلام کرده و مورد قبول نمایندگان مجلس نیز قرار نگرفته است، صورت نپذیرفته است.
 
وی ادامه داد: شرایط به گونه ای است که در این مورد باید رئیس کمیسیون مربوطه و یا خود رئیس مجلس وارد عمل شده و موضع گیری خود را نشان دهند و بر اساس این موضع گیری نیز طرح مربوطه را ارئه نمایند، چون نظرات تک تک نمایندگان متفاوت بوده و بر اساس این تعدد نظرات نمی شود کاری از پیش برد.

گفتنی است؛ علی علیلو، نماینده مردم شبستر و یکی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس نیز گفته بود: نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس، مانع از تعطیلی مس سونگون خواهند شد و به آنها که می‌گویند تحریم‌ها صادرات این حوزه را مختل کرده و استخراج‌های آن انباشته شده‌اند باید گفت، در دولت قبل و در اوج تحریم‌ها، چرا حرفی از ضررهای ناشی از تحریم برای «مس سونگون» نبود و اکنون که درها را باز کرده‌ایم و تحریم‌ها برداشته شده، چگونه زیان‌ده شده است. بر فرض که مشتری هم وجود ندارد، می‌توانیم به جای صادرات محصول خام، با توسعه صنایع «مس» و تبدیل ماده خام به محصولات نهایی، ارزآوری با ارزش افزوده بالا را برای این ماده ارزشمند بسازیم.

وی تصریح کرده بود: با مدیریت قوی و توانمند می‌توان درآمدزایی مس سونگون را تضمین کرد و ما به هیچ عنوان، اجازه تعطیلی آن را نخواهیم داد.