نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

اخیراً ضمن جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان آذربایجان شرقی، سند تدبیر توسعه شهرستان ها به تصویب می رسند. در پانزدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، سند تدبیر توسعه شهرستان های تبریز و اهر به تصویب رسید.

سند تدبیر توسعه شهرستان اهر شامل هسته‌های کلیدی؛ « توسعه معادن و صنایع معدنی»، « توسعه دامداری صنعتی و صنایع تبدیلی کشاورزی»، « توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل»، «توسعه گردشگری و صنایع دستی» و « اصلاح الگوی کشت» است که اغلب با هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه در شهرستان های دیگر مشابه است. ضمن این که نگاهی به هسته های کلیدی سند تدبیر توسعه در شهرستان هایی که چنین سندی برایشان تدوین و تصویب شده نشان می دهد؛ هسته های کلیدی و ساختار تعریف شده چندان بر پایه مطالعات علمی و کارشناسی درازمدت و متکی بر آمایش سرزمین نبوده است.

در این سند که برای داوری و نقد باید تمام جزئیات آن منتشر شود؛ بخصوص « فرهنگ» و « محیط زیست» به چشم نمی خورد. چنان نیست که در کنار فعال سازی توان محیطی نظیر معدن و گردشگری تنها به ارزیابی های زیست محیطی و پیوست های فرهنگی ( آنهم اگر باشد) بسنده کنیم. بلکه « محیط زیست» و « فرهنگ» و حتی « مدنیت» خود از هسته های کلیدی در توسعه پایدار به حساب می آیند چنانکه بدون اینها توسعه اتفاق نمی افتد و آنچه «توسعه» خوانده می شود «رشد»ی معیوب خواهد بود.

در توسعه مورد نظر باید افقی ترسیم شود که مناطق تحت برنامه دارای صنایع متکی بر مواد موجود اعم از محصولات دامی، باغی، کشاورزی و معدنی باشند. بهبود و توسعه دامداری و کشاورزی قطعا مبتنی بر مدیریت منابع آب و اصلاح الگوهای کشت خواهد بود. گردشگری در مناطق برخوردار از این توان محیطی، ضمن ایجاد زیرساخت ها رونق می یابد و به هر حال باید موجب رونق اشتغال و افزایش درآمد جوامع محلی باشد.

هنوز توضیحی از مسئولان امر در دست نیست که آیا سند تدبیر توسعه نسخه دولت تدبیر و امید از طرح آمایش سرزمین ( که در آن رویکرد جامع و درازمدت بر رابطه انسان و محیط برجسته می شود) است یا برنامه ای در ذیل آن. هرچه باشد باید در چهارچوب توسعه پایدار تعریف شود و در این توسعه؛ فرهنگ و میراث فرهنگی، محیط زیست و جامعه مدنی از پایه ها و هسته های مستقل هستند.

به راستی آیا فرهنگ عامه با تمام عناصر آن و به ویژه؛ آیین ها و رسوم مذهبی و مدنی، ادبیات شفاهی، موسیقی عاشیقی و... در سند تدبیر توسعه آمده است. به راستی آیا می شود افقی را برای قره داغ ترسیم کرد که در جای جای آن معادنی فعال هستند، صنایعی مستقر شده اند، راه ها گسترش یافته اند و گردشگری رونق پیدا کرده اما فرهنگ بومی تضعیف شده و نظام محیط زیست مختل شده است؟

اگر حرف از توسعه است؛ باید محورهایی چون؛ آموزش و پرورش و توسعه آموزش عالی، تقویت فرهنگ بومی و فولکولوریک، رشد جامعه مدنی، حفاظت از مواریث معنوی و فرهنگی، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، بهداشت و سلامت، مدیریت زباله و فاضلاب شهری و روستایی، آلودگی هوا، فرهنگ کتابخوانی، ارتقای فعالیت مطبوعات و رسانه ها، هنر، خانواده، ورزش، حفاظت از آثار تاریخی و محوطه های باستانی و... نیز در کنار؛ بهبود راه های ارتباطی، رونق گردشگری، مدیریت منابع آب، گسترش نواحی صنعتی وابسته به تولیدات کشاورزی، دامی و باغی، ایجاد و گسترش صنایع وابسته به معادن و.... ، رونق بازرگانی، ایجاد و گسترش بازارها و نماشگاه های دائمی صنایع دستی، گسترش نواحی صنعتی و شهرکهای صنعتی و... مورد توجه قرار گیرد.

 

 جعفر خضوعی