نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور اعلام كرد : پيش نويس لايحه دهياري ها با امضاي وزير كشور تقديم دولت شد تا در سير مراحل تصويب قرار گيرد و پس از بررسي‌هاي كارشناسي براي تصويب به مجلس ارسال شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهندس هوشنگ خندان دل با بيان مطلب فوق گفت : دهياري‌ها به عنوان نهادهاي عمومي غيردولتي، متولي امور روستاها و داراي ساختار حقوقي نوپا مي‌باشند كه قوام و ايفاي نقش موثرشان در عرصه توسعه روستايي مستلزم پشتوانه‌هاي قانوني است.

وي افزود : قوانين، آيين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هايي كه از بدو تأسيس دهياري‌ها تاكنون تصويب و ابلاغ شده‌اند متناسب با ضرورت‌ها و مقطعي بوده و نظام حقوقي فعلي دهياري‌ها ساختاري شكننده داشته و در بسياري از موارد فاقد اهرم‌هاي اجرايي و ابزارهاي قانوني لازم مي‌باشد.

خندان دل همچنين اظهار كرد: پراكندگي، نواقص و خلاهاي موجود در مقررات جاري مرتبط با امور دهياري‌ها، توان اجرايي دهياري‌ها را با چالش‌هاي جدي مواجه مي‌سازد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور تصويب پيش‌نويس اين قانون را گام موثري در راستاي تقويت نظام حقوقي دهياري‌ها، ارتقاي شان و منزلت نهاد دهياري و رفع تعارضات و خلا‌هاي قانوني دهياري‌ها دانسته و اظهار اميدواري نمود تصويب اين قانون ضمن فراهم نمودن موجبات بالندگي دهياري‌ها باعث تسريع در فرآيند تحقق توسعه پايدار روستايي باشد.

خندان‌دل در ادامه مواردي همچون؛ شناسايي دهياري‌ها به‌عنوان دستگاه اجرايي، معرفي دهياران به‌عنوان مديران ارشد روستا، تعريف حريم براي روستاها و ارتقاي سطح مرجع صدور حكم براي دهياران منتخب شوراهاي اسلامي را از جمله موارد قابل توجه در اين پيش‌نويس خواند.

وي در ادامه ضمن تاكيد بر ابعاد توسعه پايدار روستايي و لزوم توجه موزون و هماهنگ متوليان توسعه به تمامي ابعاد موصوف، توجه به گسترش وظايف دهياران به‌ويژه در ابعاد اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي را از ديگر موارد حائز اهميت در اين پيش‌نويس دانست.

 

رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور ضمن اشاره به ضرورت و اهميت تقويت سيستم نظارت بر ساخت و سازهاي روستايي ؛ وضع و وصول عوارض محلي، نحوه تملك اراضي در مناطق روستايي، ايجاد ساز و كارهاي قانوني در اين زمينه‌ها را از ديگر موارد پيش‌بيني شده در اين پيش‌نويس خواند.

خندان دل همچنين افزود : الزام دولت به تشكيل شوراي‌عالي توسعه و عمران روستايي از ديگر مواردي است كه در صورت تصويب، نقش موثري در تعيين راهبردها و سياست‌هاي توسعه و عمران و ايجاد وحدت رويه بين دستگاه‌هاي متولي توسعه روستا خواهد داشت.

وي همچنين گفت : پيش نويس لايحه دهياري ها در قالب ده سرفصل، مشتمل بر اصطلاحات و تعاريف، كليات، انتخاب، خاتمه خدمت و عزل دهيار، وظايف دهياري، امور مالي، استخدامي و توسعه منابع انساني، مقررات جزايي، تملك اراضي و املاك، معماري و عمران روستايي، ساخت و ساز و رسيدگي به تخلفات ساختماني و ساير مقررات و در 41 ماده تهيه و تنظيم شده است.

خندان‌دل در پايان اظهار اميدواري كرد كه با تسريع در فرآيند بررسي و تصويب اين پيش‌نويس هرچه زودتر شاهد تحول ساختاري در مديريت روستايي و افزايش تعامل و هم‌افزايي در عرصه خدمات رساني به جامعه روستايي كشور باشيم.