نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

آنچه بر سر فرهنگ ما و مواریث معنوی ما وارد آمده، ضربه سنگینی است که برخاستنش را اگر محال ندانیم، به سختی ممکن است. متأسفانه جایگزینی های بنیان سوز در عناصر فرهنگ بومی و اصیل ما رخ داده است. در شرایطی که این همه از تهاجم فرهنگی می گوییم؛ نابودی فرهنگ بومی خود را شاهد و ناظر هستیم و نه تنها حرکتی برای حفاظتش نمی کنیم، بلکه گاه زمینه نابودی اش را نیز فراهم می کنیم.

گروه موسیقی دالغا این سه روز کنسرت بولاق را در تبریز برگزار کرد. عاشیق چنگیز مهدی پور سرپرست این گروه در حاشیه کنسرت بولاق گفتگوی صریحی با پایگاه اطلاع رسانی نصر داشته است. مطالعه این گفتگو را به همه دوستان توصیه می کنم.

نکاتی از اظهارات عاشیق چنگیز مهدی پور:

ـ اتفاقاتی رخ داده است که فکر عموم مردم نسبت به موسیقی منفی شود. متأسفانه در سالهای اخیر بر اثر این اتفاقات سطح فکر فرهنگی مردم تنزل کرده است، با وجود اینکه افرادی در جامعه وجود دارند که از تفکر فرهنگی بالا برخوردار هستند ولی عموم مردم همانگونه که گفتم در حوزه تفکر فرهنگی تنزل کرده اند. وقتی سطح تفکر فرهنگی یک ملت پایین می آید، مطمئناً هنرمند توانمند آن سرزمین کنار رانده می شود.

ـ یکی از عواملی که جامعه را به این سطح رسانده است، رسانه ملی است. تبلیغات مناسب برای فرهنگ نه تنها در جامعه وجود ندارد بلکه بعضا تبلیغ منفی انجام می شود. در رسانه ملی به یک سری از موسیقی ها بها داده می شود که به نظرم در تفکر فرهنگی مردم تأثیر گذاشته است. سوال اساسی ما هم همین است؛ چرا این موسیقی ها در رسانه حضور دارند ولی برای بقیه این فرصت بوجود نمی آید؟

ـ البته  فاصله ای که بین مردم و موسیقی بوجود آمده تنها مختص موسیقی نیست. در کل می توان گفت بین مردم و هنر فاصله ایجاد شده است. متأسفانه مردم در اثر تبلیغات از هنری حمایت می کنند که متعلق به فرهنگ خودشان نیست.

ـ تبلیغات ضمن تقلیل دادن تفکر مردم، آنان را از اصالت خودشان دور کرده است. این تقصیر رسانه هاست. در حوزه موسیقی برخی از کنسرت ها در شهر برگزار می شود که 15 روز قبل تمام بلیطهای برنامه فروخته شده؛ هیچ منع تبلیغات هم ندارند. در تمام جهات برایشان امکانات فراهم است. نوعی تبلیغ شده که گویا فرهنگ این شهر آنها هستند و آنچه که ما اجرا می کنیم مال کس دیگری است.

ـ خیلی جالب است امروز مد شده به موسیقی عاشقی بگویند؛ موسیقی دهاتی. آن کسی که این را می گوید هنوز در مورد موسیقی خودش اطلاعات ندارد. باز هم به رسانه ها اشاره می کنم که هیچ چیز را در وضعیت طبیعی پوشش نمی دهند. این مجموعه اقدامات مردم را از فرهنگ خودشان دور کرده، جای فرهنگ اصیل مردم را نمی دانم با چه چیز پر خواهند کرد.

 ـ یکبار در کلمبیا بعد از اجرای برنامه خواستیم از سالن خارج شویم، دیدم مردم زیر باران ایستاده اند تا از ما تشکر کنند. خودتان میدانید آنجا کسی با کسی تعارف ندارد، اگر از برنامه ما خوششان نیاید می گویند برنامه شما بد بود. ز استقبال مردم کلمبیا حیرت زده شدیم و شاید آدم با خودش می‌گوید؛ آن مردم کلمبیا و این هم مردم تبریز. بسیاری از موسیقی های امروز ما مدیون موسیقی عاشیقی است. علت این نوع برخورد هم بی گمان تبلیغات غلط است. مردم را مقصر نمیدانم.

ـ دو بار وزیر آموزش و پرورش آذربایجان دعوتم کرده است که ما به تو نیاز داریم و تمام موسیقی عاشیقی را می خواهیم به تو بسپاریم هر کاری می خواهی بیا انجام بده ولی من هر دو بار این پیشنهاد را رد کرده ام. این موسیقی نه بر علیه دولت است نه چیز دیگری و  جز دعوت انسان به پاکی چیزی دیگری نداشته است. این موسیقی بیشتر دنبال نصیحت بوده است و به جز این کاری نکرده است.

ـ خیلی بدبین نیستم ولی خیلی خوش بین هم نیستم. این فرهنگ به دولت مربوط نیست به مردم مربوط است.

 

 جعفر خضوعي