نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04روستای روزی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان ازومدل جنوبی بخش مرکزی شهرستان ورزقان واقع شده‌است.(مختصات: ‏۵۰″ ۳۳′ ۴۶°شرقی ‏۴۶″ ۳۳′ ۳۸°شمالی)

روستای روزی در قسمت شمال غربی شهرستان ورزقان واقع شده است. همسایه های روستای روزی از طرف شمال روستای سرخه دیزج و از طرف جنوب روستاهای کهنه لو آقابابای فرامرزی و داشکسن و از شرق روستاهای علویق و کاسین و از سمت غربی روستای گزانمند می باشد. روستای روزی از شهر ورزقان حدودا 15 کیلومتر فاصله دارد که عموما از دو طریق به روستای روزی میرسد.

-طریق اول: شهر ورزقان - روستای گویجه سلطان - سه راهی سونگون - روستای علویق - روستای روزی.

-طریق دوم : شهر ورزقان - روستای دیزج ملک فرامرزی - روستای کاسین - سه راهی روستای علویق - روستای روزی.

تمامی مسیرهای ورزقان به این روستا آسفالته می باشد. البته روستای روزی بین روستاهای همجوار نیز راه رفت و آمد دارد که غیر از راه اصلی بقیه خاکی و تا حدی صعب العبور می باشند.


روستای روزی یکی از پرجمعیت ترین روستاهای منطقه است که بیش از 1100 نفر جمعیت دارد که اکثر جمعیت روستا جوان می باشد. اکثر جوانان روستا باسواد بوده و اکثرا تحصیلات دانشگاهی دارند. ولی متاسفانه بیکاری مشکل اصلی جوانان می باشد. این روستا دارای مدرسه ابتدایی و راهنمایی می باشد و بعد از پایان تحصیلات راهنمایی دانش آموزان پسر برای ادامه تحصیل به روستاهای همسایه، کاسین و علویق و یا شهرستان ورزقان می روند و دانش آموزان دختر اگر خانواده شان امکانات و توان مالی داشته باشند به شهرستان ورزقان می روند و یا ترک تحصیل می کنند. همچنین روستا دارای خانه بهداشت می باشد. روستای روزی از لحاظ وسعت نسبتا از روستاهای بزرگ منطقه می باشد. همانند سایر روستاهای منطقه روستای تمرکزی بوده و قسمت مسکونی روستا در وسط اراضی قرار دارد. مزارع کشاورزی روستا اکثرا دیمی می باشد. فقط در دو نقطه مزارع آبی وجود داشت که به مرور زمان از آبهای منطقه کم شده و تبدیل به مزارع دیمی گشته اند در قسمت شرقی روستا چمنزار معروف به آشاغی چمن قرار دارد و در قسمت غربی چمنزار معروف به کهریزلر قرار دارد. و در سمت جنوبی روستا چمنزار معروف به - اورتا یول دالی - واقع است. محصولات کشاورزی روستای روزی بصورت غالب گندم و عدس بوده و جو و بذرک و گاودانه نیز بصورت کم کاشت میشود.


چشمه روزی
-منابع آبی روستای روزی:
    از قسمت غربی روستا رودخانه نسبتا بزرگی میگذرد که آبهای باران و چشمه های کوچک از قسمت شمال روستا از مرزهای روستای سرخه دیزج را به قسمت جنوبی روستا هدایت میکند که بعد از طی راه به رودخانه معروف اهر چایی می ریزد. آب آشامیدنی روستا قبلا از آب های زیر زمینی روستا تامین می شد که از طریق چاه ها و کانالهای زیر زمینی از زیر کوه های قسمت شمالغربی نزدیک مناطق مسکونی روستا معروف به پیاوه داغی سرچشمه گرفته و در قسمت غربی روستا در یک سازه منبع مانندی که سه لوله ناودانی دارد و به - کان - معروف است میرسد آب از این لوله ها بصورت دائمی سرازیر شده و علاوه بر اینکه مورد استفاده شرب و شستشو قرار میگرفت جهت آبیاری مزارع نیز قرار میگرفت که امروزه بدلیل وجود لوله کشی آبیاری به منازل مسکونی روستاییان از کاربرد شرب و شستشو افتاده و فقط جهت آبیاری مزارع استفاده میشود که البته بدلیل پایین آمدن آب های زیر زمینی منطقه مقدار آب آن نیز کم شده است


ارزن بابا
-کوه های اطراف روستای روزی:
      کوه ارزن بابا که در قسمت جنوب غربی روستا قرار دارد و به دلیل وجود قبر یک مردی شریف به همین نام در قله آن به این نام معروف شده و ما بین روستای کهنلو و روستای روزی است دامنه آن حاصلخیز می باشد. مردم روستا برای طلب باران در خشکسالیها به قله کوه ارزن بابا میروند و مراسم دعا و طلب باران اجرا میکنند. کوه باللی قیه در قسمت شمال غربی روستا واقع است. جینی قیه یا جنی قیه که در قسمت غرب و متمایل به شمال غرب واقع است و بنا به اظهارات گذشتگان و شواهد موجود بدلیل سخت و تخته بودن سنگهای این کوه به جنی قیه بمعنی سنگ سخت معروف است. البته داستان های تخیلی هم بعضی روستاییان درمورد وجه تسمیه این کوه نقل می کنند. کوه پیاوه داغی که تپه ماهور هایی در قسمت شرق روستای روزی و مجاور با منطقه مسکونی روستا است که زیر این کوه سفره های زیر زمینی آب قرار دارد و آب مصرفی قدیمی روستا از چاه های منتهی به این کوه سرچشمه می گیرد.

عزاداری روزی
مراسم عزاداری و تعذیه خوانی روستای روزی چند روز مانده به ماه محرم شروع می شود. عزاداران حضرت اباعبدلله الحسین (ع) در روستای روزی در دهه اول محرم هر روز در میدان ورودی روستا جمع شده و دسته شاه حسینی (شاه سی) و دسته زنجیر زنی برگزار می کنند علم (عَلَم) هیات عزاداری روستای روزی که ذیلا شرح مختصری در مورد آن آورده می شود در زمان عزاداری در وسط دسته عزاداری قرار می گیرد. در این ایام شبها نیز مردم در مسجد زینبیه روستای روزی جمع شده و مراسم اجرا می کنند. در روز تاسوعا از صبح ، عزاداری شروع می شود و تا ظهر ادامه می یابد. و همچنین عصر نیز عزاداری می کنند.
در روز عاشورا عزاداری در مکانی کنار قبرستان روستای روزی برگزار می شود و تا ظهر عاشورا ادامه می یابد بعد از پایان عزاداری زیارت عاشورا را قرائت می کنند.
بعد از سوم شهادت حضرت اباعبدلله الحسین (ع) تا اربعین حسینی هر پنجشنبه شبها در مسجد زینبیه مراسم برگزار می شود.
در تمام روزهای عزاداری هر کسی نظری خوراکی داشته باشد بین مردم و دسته عزاداری و زنجیر زنان پخش می کنند و نظرهای نقدی را به علم می بندند یا به هیات می دهند.
همه ساله در اربعین حسینی مراسم شبیه خوانی شهادت حضرت رقیه (سلام الله علیها ) در حضور عده کثیری از مهمانان استانی و شهرستانی و اهالی روستا در میدان ورودی روستا برگزار می گردد.


مقیمان روستای روزی در تبریز:
مقیمان روستای روزی در تبریز نیز چندین سال است که باهم مراسم عزاداری اجرا می کنند. هیات با تلاشهای چند تن از اهالی مقیم تبریز از جمله آقای کلام حنیفه زاده و حاج قابل حسن پور و با همراهی و همکاری بقیه اهالی تشکیل شده و اجرا می شود. بعد از عاشورا تا اربعین حسینی هر پنجشنبه شب در خانه یکی از اهالی عزاداران دعوت شده و مراسم برگزار می شود. 


یا حسین..
         دست من گیر که این دست همان است که من
                                               بارها در غم هجران تو بر سر زده ام.

علم روستای روزی  (عَلَم)

اهالی روستای روزی و مهمانان استانی و شهرستانی منطقه که در ایام سوگواری حضرت اباعبدلله الحسین(ع) به روستای روزی سفر کرده اند. علم روستای روزی را دیده اند. علم روستای روزی به عنوان نماد و علامت عزاداری دارای بدنه ای حدود سه تا چهار متر از جنس چوب قدیمی است که با پارچه های نظری که به آن گره زده شده پوشیده شده است. وجوهات نظری را به پارچه های آن سنجاق می کنند. این علم قبلا توسط شخص خاصی حمل می شد. علم روستای روزی در زبان محلی و آذری به جوشان علم و حرکاتی که موقع حمل آن انجام می شد به علم جوشماقی معروف است. چندین سال است که فردی که علم را حمل می کرد از دنیا رفته است و توسط افراد دیگر در وسط دسته عزاداری نگه داشته می شود.

علم روستا یکی از معجز ترین علم های هیات های عزاداری حضرت اباعبدلله الحسین (ع) است که مردم روستا و منطقه برای روا شدن حاجات خود نظر می کنند و در ایام عزاداری حسینی نظری های خود را به هیات عزاداران و علم اهدا می کنند.