نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 

یکی از ابعاد مهم برنامه ریزی ها برای تحقق فرمان رهبر انقلاب در نامگذاری سالها، توجه به حسابداری و حسابرسی است.

در صورتی که حسابداری و حسابرسی مناسبی در بخش های مختلف وجود داشته باشد می توان از ایجاد مشکلات اقتصادی احتمالی جلوگیری کرد.

اگرچه درکشورهای توسعه یافته ، مقوله حسابداری و حسابرسی به عنوان یکی از ملزومات شفافیت‌های مالی سال‌های سال است که مورد توجه قرار گرفته اما فرهنگ حسابداری و کنترل‌های مدیریتی درجامعه ما از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.

به کار‌گیری ساز و کارهای گمراه‌کننده حسابرسی در زمینه‌هایی چون پرداخت‌های مالیاتی، خصوصی‌سازی، شرکت‌های دولتی و رسیدگی به فعالیت‌های مالی می‌تواند زمینه ساز فساد مالی و نابسامانی اقتصادی باشد، از این رو شکل‌گیری یک نظام مستقل حسابرسی با اختیارات قانونی و اجرایی می‌تواند نقش بسزایی در مبارزه با فساد و برقراری توسعه پایدار داشته باشد.

بی شک موفقیت در این راهبرد نیازمند ملزوماتی می‌باشد تا بنیان‌ها، ریشه و علل مفاسد اقتصادی و حساب‌سازی در جامعه از بین برود که اولین گام جهت مقابله همه جانبه با بسترهای فساد آور در تمامی فعالیت‌های اقتصادی همانا تکیه بر قوانین بدون درنظر گرفتن تبعیض برای گروهی خاص می‌باشد.

درلایه‌های بعدی جلوگیری از دولتی شدن حسابداران خبره، افزایش اختیارات حسابداران مستقل و تشدید مجازات حسابرسان متخلف و کارایی دستگاه‌های ذی‌ربط هم ضروری است.

همچنین اجرای قانون لغو انحصارات مخرب، تصویب قانون ضد تبعیض یا حذف رانت خواری و افشای اسامی متخلفان در رسانه‌های گروهی نیز می‌تواند تسهیل‌کننده استقرار نظام مدرن حسابداری باشد. قوت بخشیدن به دادگاه ویژه جرائم اقتصادی با حضور نمایندگان تشکل‌های غیردولتی و اجرای پیشنهادهای کارشناسی از دیگر راهکارهای مقابله عملی با مفاسد اقتصادی و ایفای نقش واقعی حسابداران است.

در این بین تأکید وزیرامور اقتصادی و دارایی برگسترش حسابداری و حسابرسی گویای نقش برجسته حسابداری و حسابرسان در سلامت فضای اقتصادی کشور است. طبیعی است در شرایط کنونی که مسئله مقابله با مفاسد مالی و اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مورد تأکید مقام معظم رهبری و سران قوای سه گانه قرار گرفته، حسابرسان و حسابداران کشور می‌توانند با کنترل و نظارت دقیق بر دخل و خرج شرکت‌ها و مؤسسات دولتی و غیر دولتی امکان هرگونه سودجویی و فرصت طلبی را از عده‌ای خاص سلب کنند .

بررسی‌ها نشان می‌دهد علاوه برگستردگی زمینه‌های رانت خواری و فساد یکی از علل اصلی گسترش و شیوع فساد مالی و اقتصادی فقدان نظارت دقیق بر حساب‌های درآمدی و هزینه شرکت‌های متخلف است.

رجوع به حسابرسان و حسابداران قوی، متخصص و مستقل در جامعه علاوه بر اینکه زمینه بروز مفاسد مالی و اقتصادی را از بین می‌برد، فرصت‌های مطلوبی را نیز به برنامه ریزان و سیاستگذاران می‌دهد تا با اطلاع دقیق از حساب‌های درآمدی و هزینه‌ای شرکت‌ها و مؤسسات مختلف رویه‌های مطلوبی به منظور صرفه جویی‌های اقتصادی ترسیم و اجرا کنند که اولین و مهم‌ترین اثر آن افزایش کارایی و اثر بخشی اینگونه شرکت‌ها خواهد بود، نکته مهم دیگر در این زمینه ضرورت سرعت بخشیدن به روند حسابرسی و حسابداری در کشور است.

بهره‌گیری از تجهیزات جدید رایانه‌ای و الکترونیکی برای رسیدگی به حساب شرکت‌های مختلف علاوه بر اینکه دقت لازم را به عملیات حسابداری و حسابرسی می‌بخشد، موجب به روز شدن اطلاعات می‌شود که براساس نتایج این حسابرسی‌ها تغییرات لازم را در نحوه اداره شرکت‌ها و مؤسسات ایجاد کرد .


 محمدرضا عباسی استمال

نظرات  

 
+3 #3 همشهری 28 دی 1393 ساعت 16:59
از مطالعه مقاله عباسی لذت بردم
نقل قول
 
 
-1 #2 زارع 28 دی 1393 ساعت 14:07
سلام
نظرات رو هم زیر مقاله خود عباسی می نویسه!!
نقل قول
 
 
+1 #1 ورزقان 26 دی 1393 ساعت 21:35
آفرین به نخبه ورزقانی استفاده کردم بیایید مثل استاد عباسی راهکار بدهیم نه به جان همدیگر بیافتیم
نقل قول