نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 سند تدبیر و توسعه برای اولین بار در استان آذربایجان شرقی به همت معاونت برنامه ریزی استانداری و مشاوران اقتصادی استاندار به عنوان مهمترین برنامه توسعه اقتصادی در سطح شهرستان های استان مورد تدوین و تصویب قرار گرفت. سندهای تدبیر و توسعه بر اساس برنامه ریزی مبتنی بر هسته های کلیدی تدوین شده اند. بدین ترتیب که جهت توسعه هر شهرستان هسته های کلیدی توسط کارگروه های تخصصی آنها شناسایی و تصویب شده است.

در سند تدبیر و توسعه شهرستان ورزقان نیز 5 هسته کلیدی مورد تصویب قرار گرفته است که شامل "اصلاح الگوی کشت و تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی"، "توسعه گردشگری در شهرستان"، توسعه مس سونگون و ایجاد شهرک صنعتی تخصصی مس"، "توسعه فعالیت های اکتشاف، بهره برداری و فرآوری عناصر فلزی" و "الحاق قسمتی از محدوده شهرستان به منطقه آزاد ارس" می باشد.

نگاهی به هسته های کلیدی مصوب نشان می دهد که بجز هسته مربوط به مس سونگون، 4 هسته دیگر با بخش خاروانا ارتباط تنگاتنگ دارد. به عبارت دیگر جهت نیل به اهداف مورد نظر و اجرایی نمودن هسته های فوق، بخش خاروانا نقش مهمی خواهد داشت. در مبحث حاضر سعی خواهیم نمود نقش بخش خاروانا در تحقق اهداف مورد نظر سند و اهمیت و نقش تحقق اهداف سند تدبیر و توسعه در توسعه و پیشرفت بخش خاروانا و محرومیت زدایی از این بخش را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

با توجه به اینکه هسته پنجم، یعنی الحاق قسمتی از شهرستان به منطقه آزاد ارس تنها در حیطه بخش خاروانا سندیت دارد و الحاق این بخش به منطقه ازاد ارس، طی سالهای و ماههای گذشته توسط مسئولین شهرستان و شورای شهر نیز بارها پیگیری شده است، ابتدا جایگاه بخش در تحقق اهداف این هسته کلیدی را بحث خواهیم کرد.

بر اساس سند مصوب، دو پروژه "تهیه طرح توجیهی و اخذ مجوز" و "عملیات اجرایی" در ذیل فعالیت های مربوط به این هسته کلیدی ارائه و تعریف شده و اعتبار مورد نیاز نیز 2000 میلیارد ریال برآورد شده است.  بر اساس زمانبندی مصوب پروژه اول از سال 1393 شروع شده و یک سال بعد پایان می یابد و عملیات اجرایی نیز از سال 1394 شروع شده و در سال 1396 اتمام می یابد. بر اساس سند مذکور، تهیه طرح توجیهی و اخذ مجوز لازم طی هفته های گذشته شروع شده و بر اساس اطلاعات دریافت شده، بخش عمده ای از آن انجام یافته است. بر اساس اظهارات یک مقام مسئول، موافقت های مقدماتی با سازمان و سایر نهادهای مرتبط انجام گرفته و طرح مورد نظر جهت تصویب نهایی به مجلس ارسال خواهد شد. همچنین فرماندار شهرستان نیز در شورای اداری شهرستان که هفته گذشته در محل مجتمع مس سونگون برگزار شد، الحاق قسمتی از بخش خاروانا به منطقه ازاد ارس را یکی از مهمترین برنامه های شهرستان عنوان نموده و اظهار داشت که شخص استاندار نیز به جد پیگیر تحقق این خواسته مسئولین و اهالی شهرستان هستند. لذا به نظر می رسد طی هفته ها و ماههای آتی الحاق قسمتی از بخش خاروانا به منطقه آزاد ارس با همت و تلاش مسئولین ذیربط محقق خواهد شد و مردم منطقه محروم خاروانا به یکی از مهمترین خواسته ها و آرزوهای خود دست خواهند یافت.

به هر حال لازم است اهمیت این موضوع در توسعه و پیشرفت بخش محروم خاروانا بیش از پیش مورد بحث و بررسی قرار گیرد. در ادامه بحث سعی خواهیم کرد بر اساس سند تدبیر و توسعه مصوب منطقه آزاد ارس و قوانین و مقررات مربوط به مناطق آزاد نقش اجرایی شدن این هسته کلیدی در توسعه بخش را مورد بحث قرار دهیم.

 

 دکتر علی رضازاده