نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 

 همانطور که قبلا گفته شد، الحاق قسمتی از خاروانا به منطقه آزاد ارس به عنوان هسته کلیدی در سند تدبیر و توسعه شهرستان به تصویب رسیده است. در صورت نهایی شدن موضوع الحاق، امتیازات و مشوق های قانونی مناطق آزاد به عنوان یکی از بهترین فرصت های پیش روی توسعه منطقه خاروانا مدنظر قرار خواهد گرفت. امتیازات خاصی که در خصوص ثبت شرکت، معافیت های مالیاتی، تسهیلات صادرات و واردات، ایجاد کارخانجات و سایر سرمایه­گذاری ها در مناطق آزاد وجود دارد، در توسعه و پیشرفت سریع این منطقه محروم نقش بسزایی می تواند داشته باشد.

از سوی دیگر هسته های کلیدی و پروژه هایی که در قالب این هسته ها برای منطقه آزاد ارس تصویب شده است، یکی دیگر از فرصت هایی است که در صورت الحاق به این منطقه برای بخش خاروانا متصور است. آماده سازی زمین صنعتی به وسعت 500 هکتار در دستور کار منطقه قرار گرفته است که قسمت الحاقی خاروانا در تامین زمین مورد نیاز یاد شده نقش مهمی ایفا خواهد کرد. در حوزه گردشگری نیز الحاق این بخش به منطقه آزاد ارس مزیت های فراوانی به همراه خواهد داشت. همانطور که می دانید، اغلب حوزه ها و مناطق گردشگری و نقاط تاریخی شهرستان در بخش خاروانا واقع شده است که با الحاق این بخش به منطقه ازاد، بخشی از این موارد گردشگری و تاریخی تحت مدیریت منطقه ازاد قرار خواهد گرفت. لذا با توجه به اهمیت زیاد این حوزه برای منطقه آزاد ارس، توسعه و آبادانی این نقاط دور از ذهن نخواهد بود.

مورد دیگری که در سند مربوط به منطقه آزاد تصویب شده است، تعریض جاده موجود جلفا- نوردوز تا سال 96 است. با تعریض این جاده یکی از مهمترین مسیرهای دسترسی به بخش خاروانا ساماندهی شده و نقش مثبتی در عبور و مرور به منطقه بازی خواهد کرد. مضافا اینکه در صورت الحاق قسمتی از بخش به منطقه ارس، راه موجود نوردوز- خاروانا که مسیری کوتاه است، در کانون توجه منطقه آزاد قرار گرفته و قطعا جهت سهولت دسترسی به منطقه الحاق شده و تسهیل سرمایه گذاری در این قسمت، حداقل تعریض این مسیر در دستور کار قرار خواهد گرفت.

احداث خط آهن جلفا- اصلاندوز یکی دیگر از فرصت های پیش روی منطقه است که در سند تصویب شده، اتمام آن تا سال 99 برنامه ریزی شده است و دو شرکت چینی و اتریشی جهت احداث این خط اعلام آمادگی کرده اند. با احداث این مسیر نیز، خط آهن سراسری در 20 کیلومتری خاروانا قرار خواهد گرفت که مزایای آن برای هر شخصی قابل درک است.

به طور خلاصه در صورت الحاق قسمتی از خاروانا به منطقه آزاد ارس، بسیاری از مشکلات این بخش از استان، بدون توجه به مشکل کمبود جمعیت، حل خواهد شد و تا اندازه زیادی غبار محرومیت از چهره این منطقه تاریخی زدوده خواهد شد. از سوی دیگر در صورت هدایت سرمایه گذاران به این بخش توسط منطقه آزاد، مهاجرت معکوس به مرکز بخش نیز دور از ذهن نخواهد بود.

 

  دکتر علی رضازاده