نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 خردادماه امسال شورای فرهنگ عمومی شهرستان ورزقان از برگزاری بزرگداشت در زادگاه و موطن آبا و اجدادی سردار ملی ایران خبر داد. یکصدمین سال درگذشت ستارخان بهانه بهتر و مناسبت تری برای برگزاری این بزرگداشت بود اما خبر دومی از شورای فرهنگ عمومی ورزقان در این موضوع منتشر نشد.
برگزاری چنین بزرگداشتی در قره داغ هنوز رنگ تحقق به خود ندیده است. زادگاه ستارخان. تا به بهانه بزرگداشت او نقش قره داغ در انقلاب مشروطه مورد بازخوانی و بازشناسی قرار گیرد.
با وجود این اما به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی همایش ملی بزرگداشت یکصدمین سال درگذشت ستارخان با محوریت مجاهدان تبریز، سوم اسفندماه در تبریز برگزار می شود.
علی‌اکبر صفی‌پور اظهار داشت: فراز و فرود تاریخ ایران اسلامی،‌به ویژه دوران اخیر، بر نقش بی‌بدیل آذربایجان و تبریز گواهی می‌دهد و این خطه،‌سرچشمه‌ی جوشان ایمان،‌غیرت و خاستگاه دلاورمردانی است که خاک زرخیز را به دریای سترگ عشق به اسلام و ایران پیوند داده اند.
وی افزود: در این میان نام ستارخان، حکایت دلاورمرد سرداری است که جان و دلش با نور ایمان منور و ذرات وجودش،‌در روشنای باصفای ایران دوستی،‌مصفا بود.
صفی‌پور گفت: این همایش به مناسبت یکصدمین سالروز درگذشت شهادت‌گونه‌ی این اسطوره غیرت و همیت و در محورهای جامعه شناسی قیام مجاهدان تبریز و آذربایجان در عصر مشروطه، پایگاه طبقاتی، خاستگاه اجتماعی و سازمان مجاهدان، نقش باورهای مذهبی در حرکت مجاهدان مقاومت تبریز، رابطه مجاهدان تبریز با دیگر کانونهای مشروطه خواهی ایرانیان، مجاهدان و توده‌های فرودست و تاریخ نگاری مشروطه، حادثه پارک اتابک و فرجام مجاهدان آذربایجان برگزار می‌شود.
وی، جنبه بین‌المللی فعالیت مجاهدان مقاومت تبریز (بازتاب آن در مطبوعات ، دولتها و محافل خارجی)، مقاومت تبریز و استقلال و تمامیت ارضی ایران، شخصیت، مدیریت نظامی و رهبری ستارخان در مقاومت تبریز و مجاهدان آذربایجان، ستارخان و ادبیات عصر مشروطه را از دیگر محورهای همایش یاد شده برشمرد و از همه علاقمندان دعوت کرد تا در این همایش شرکت نمایند.
گفتنی است این همایش توسط انجمن ایرانی تاریخ (شعبه تبریز) با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری آذربایجان‌شرقی، فرمانداری تبریز، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و انجمن ادبی استان، سوم اسفندماه جاری ساعت ۹ صبح در محل مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز برگزار می‌گردد.

 

تارنمای  آرخا