نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورزقان از برنامه های ویژه این شهرستان برای نوروز 94 خبر داد و مناطق گردشگری شهرستان را معرفی کرد.


اصغر دشتبان مسوول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورزقان گفت و گوی با خبرنگار پایگاه خبری آوای ورزقان  در خصوص برنامه های شهرستان برای نوروز ۹۴ انجام  داد که متن این گفت و گو در زیر آمده است.

 چه برنامه هایی برای ایام تعطیلات نوروزی در شهرستان دارید؟

تا کنون با مدیریت شخص فرماندار سه جلسه در شهرستان ورزقان برای هماهنگی استقبال از میهمانان نوروزی تشکیل داده ایم و همانند سال های قبل برنامه های متنوعی برای ارائه خدمات هرچه بهتر به مسافران نوروزی و میهمانان درشهرستان خواهیم داشت که دراین خصوص با بانک ها، شهرداری ها و بخشداران برای ارائه خدمات و تسهیل آمد و شد مسافران هماهنگی لازم انجام شده است.

دیگر برنامه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چاپ و توزیع بروشورها و نقشه های راهنمایی گردشگری با تصاویر و توضیحات مناطق تاریخی، گردشگری دربین مسافران خواهد بود و یکی از راه های جذب گردشگر در طول فصول به شهرستان معرفی پتانسیل موجود در شهرستان می باشد.که میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این راستا با هدف معرفی آثار و اماکن گردشگری اقدام به تهیه و توزیع بروشور درسطح استان نموده است.

برای استقبال از میهمانان چه برنامه ای دارید؟

علاوه بر نمایشگاه هایی همچون نمایشگاه عکس و جاذبه های تاریخی، گردشگری، طبیعی و نمایشگاه فرآورده های مس، بانصب آلاچیق عشایر در ورودی شهر همراه با پذیرایی با انواع آش های محلی، نان برخا، سوخاری گندم و…..ازمیهمانان نوروزی استقبال خواهدشد.

برای روستاهای هدف گردشگری چه برنامه های دارید؟

باتوجه به اینکه بیشترین روستاهای هدف گردشگری استان در شهرستان ورزقان واقع شده اند تلاش می کنیم نیمه اول فروردین با برنامه های متنوع و شاد محلی در بنای فرهنگی تاریخی خانه امیرارشد آبخواره  شهرستان ورزقان را به نحوه احسن به گردشگران نوروزی معرفی نماییم.

چه تدابیری برای جذب گردشگر از شهرهای اطراف دارید؟

شهرستان ورزقان قلب آذربایجان است و در بین شهرستان های استان بیشترین همجواری را با سایر شهرستان ها دارد بدین منظور علاوه بر ارسال بروشورهای گردشگری شهرستان، در جاده های منتهی به ورزقان بنرهایی در امتداد جاده های شهرستان های همجوار نصب خواهدشد.

شهرستان ورزقان چه تعداد آثار تاریخی ثبت شده دارد؟

شهرستان ورزقان ۲۰۵ اثرثبت شده درفهرست آثارملی ایران که شامل قلعه ها، محوطه های تاریخی، تپه ها، خانه های تاریخی، کتیبه های تاریخی، گورستان ها و سنگ های تاریخی را دارا می باشد و بیشترین قلعه های استان آذربایجان شرقی در شهرستان ورزقان واقع شده اند.

می توانید چند مورد از اثر های ارزشمند ثبت شده شهرستان را نام ببرید؟

اثرهای ارزشمند ثبت شده شهرستان ازجمله قلعه و سنگ نوشته تاریخی سغندل، نقوش ۱۲هزارساله سونگون، قلعه جوشین، آغجاقلعه، بنای امیرارشد، گنبدالله الله، غارهای دست سازحماملو،گوردخمه های سقای وسایر محوطه های تاریخی که درشهرستان ورزقان واقع شده اندحائزاهمیت فراوان می باشند. از نظر محوطه های گردشگری بیشترین قسمت جنگل های ارسباران درشهرستان ورزقان واقع شده اند.

روستاهای هدف گردشگری شهرستان کدام روستا ها می باشند؟

روستاهای هدف گردشگری شهرستان ورزقان روستاهای کاسین، حماملو، آقابابا فرامرزی، کرینگان، ارزیل، گل آخور، روستای اندریان و  آستمال می باشند و میراث معنوی و مردم شناسی شهرستان نیز شامل زندگی عشایر، کوچ عشایر، چین پشم گوسفند، صنایع دستی و به خصوص روستای کرینگان که زبان تاتی هنوز هم دراین منطقه تکلم می شود.

برای اسکان مسافران برنامه ای دارید و یا مکان هایی برای اسکان مسافران آماده شده است؟

درکل شهرستان ۷ مکان برای اسکان مسافران درنظرگرفته شده است که ۲ محل درشهر ورزقان و ۳ محل در داخل شهر خاروانا و ۲ محل نیز در روستاهای هدف گردشگری برای مسافرین درنظرگرفته شده است.

بیشترچه کسانی ورزقان رابه عنوان محل سفرخود انتخاب می کنند؟

شهرستان ورزقان مهاجر فرست ترین شهرستان استان است که درشهرستان های تبریز، تهران، ارومیه، مرند و اهرسکونت گزیده اند و ایام عید بهترین زمان برای بازگشت این افراد به شهرستان می باشد و اکثرا مسافرانی که استان آذربایجان شرقی را برای سفر خود انتخاب می کنند به شهرستان ورزقان هم سفری دارند.که اوج مسافرپذیری شهرستان با توجه به آب وهوای منطقه روز ۱۳فروردین ماه می باشد.

چه توصیه ای به مسافرینی که قصد سفر به شهرستان ورزقان را دارند، دارید؟

خواهشمند هستیم باسرعت مطمئنه رانندگی کنند، مواردبهداشتی رارعایت نمایند و هرکجامشکلی پیش آمد با شماره های امداد تماس بگیرند، ازچادر زدن برای اسکان خودداری نمایند و در ستادهای اسکان اقامت داشته باشند، به رودخانه ها، جنگل ها و مراتع آسیب نرسانند،حدالامکان از روشن کردن آتش خودداری نمایند.

می توانید چند نمونه از سوغات شهرستان را معرفی نمایید؟

باتوجه به مناطق بکری که شهرستان دارد بهترین مراتع وچمن زارها را داراست و بیشترمردم به دامداری مشغول می باشندبنابراین بهترین لبنیات استان(کره، ماست، پنیر، خامه)  عسل، عدس، جوراب پشمی، فرش دست بافت، ودرزمان حضورعشایر جاجیم و ورنی.

شهرستان ورزقان چه رویداد گردشگری دارد؟

از جمله رویدادهای گردشگری شهرستان در زمان مناسب جشنواره عدس، اسب سواری جام ستارخان، برگزاری مراسم برداشت محصول درروستای سقای و جشن عروسی سنتی را می توان نام برد.