نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 امروز مهلت دستیابی به توافق هسته‌ای در لوزان سوئیس به پایان می‌رسد.

به گزارش آفتاب، مذاکرات امروز با نشست داخلی ۱+۵ و پس از آن با حضور تیم مذاکر‌ه‌کننده ایرانی آغاز می‌شود. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز دوشنبه لوزان را به مقصد مسکو ترک کرد اما پنج وزیر خارجه دیگر عضو ۱+۵ همچنان در لوزان حضور دارند.

-عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران، گزارش‌ها در مورد آغاز نگارش سند سیاسی را تکذیب کرد. بعیدی‌نژاد نیز گفته است: همه بر این نظرند که به راه‌حل برسیم. هیچ توافقی نهایی نشده است. عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت: موضوعاتی که در سطح وزیران خارجه مطرح است ممکن است چارچوب فنی داشته باشد ولی ابعاد سیاسی مهمی دارد که وزرای خارجه روی آن وقت می‌گذارند.

-وزیر خارجه فرانسه درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 گفت که مسائل مهمی همچنان وجود دارد که باید حل شود.

-جان کری نیز با بیان اینکه مذاکرات سه‌شنبه ادامه دارد، گفته است: روزنه‌هایی ایجاد شده است. وزیر خارجه آمریکا گفت: روزنه‌های بیشتری روز دوشنبه در مذاکرات ایجاد شده اما هنوز موضوعاتی مورد مناقشه وجود دارد.

- یک پایگاه خبری غربی نوشت، «جان کری» وزیر امور خارجه امریکا، در پاسخ به پرسش خبرنگاری در باره به نتیجه رسیدن مذاکرات تا روز سه‌شنبه، به زبان عربی گفت: انشاءالله.

- نشست وزیران خارجه  کشورهای ۱+۵ آغاز شد و سپس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی نیز به آن‌ها پیوستند. بدین ترتیب روز سرنوشت‌ساز مذاکرات هسته‌ای آغاز شد.

-محسن رضایی گفته است: کارشکنی عربستان و رژیم صهیونیستی نتیجه‌گیری مذاکرات هسته‌ای را به تاخیر انداخته است.

-آنتوان ماریوتی خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در لوزان سوئیس از احتمال تمدید چندساعته یا چند روزه مذاکرات هسته‌ای خبر داده و در مورد مدت توافقنامه گفته است گروه ۱+۵ و تهران بر سر ۱۰ سال نخست نظر مشترکی دارند، اما مشکل بر سر سال یازدهم تا پانزدهم است. هیأت ایرانی توافقی را که فراتر از ۱۰ سال باشد قبول ندارد اما به‌طور مشخص فرانسه می‌خواهد توافق تا ۱۵ سال افزایش یابد. ماریوتی با اشاره به توافق قبلی ایران و کشورهای ۱+۵ که ساعت سه صبح بدست آمد، گفته است اگر لازم باشد طرف‌های مذاکره تا روز چهارشنبه هم مذاکره خواهند کرد. اگر پیشرفتی وجود داشته باشد شاید هم تا روز پنج‌شنبه باقی بمانند.

- نظرسنجی: شهروندان آمریکا از موضع ‌رئیس جمهور این کشور که خواستار دست‌یابی به توافق با ایران است،‌ حمایت می‌کنند. بر اساس نتیجه یک همه‌پرسی، اکثر آمریکایی‌ها خواستار توافق با ایران هستند. روزنامه واشنگتن پست و شبکه ای‌بی‌سی آمریکا نظرسنجی‌ای درباره توافقنامه هسته‌ای با ایران انجام داده‌اند که بر اساس آن ۵۹ درصد شرکت‌کنندگان از رسیدن به این توافقنامه حمایت کرده و ۳۱ درصد مخالف آن بوده‌اند.

- روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در تحلیلی نوشت:‌ با وجود موانع فراوان به نظر می رسد مذاکرات ایران موفقیت آمیز باشد.

-وزیران خارجه ایران و 1+5 به جز سرگی لاوروف برای دومین بار در ساعات اولیه روز سه شنبه 11 فروردین دیدار و گفت وگو کردند.

-حسین موسویان دیپلمات پیشین هسته ای ایران در میزگرد هسته ای دانشگاه هارواد آمریکا گفت: اگر برای امریکا ملاک معاهدات بین المللی باشد، در مساله هسته ای، معاهده ان پی تی معیار جهانی است. چنانچه آمریکا این معاهده را به عنوان چارچوب توافق جامع هسته ای بپذیرد، توافق با ایران قطعی و صد در صد است اما اگر تأمین خواست نتانیاهو مد نظر واشینگتن باشد، مذاکرات شکست خواهد خورد.

- آسوشيتدپرس نوشته است: ديپلمات‌های ارشد 1+5 امروز جلسه داخلی خواهند داشت و سپس با ظريف و هيأت ايرانی جلسه دارند. رويترز نیز از افزایش تلاش‌ها برای دستيابی به توافق مقدماتی خبر داده است.

- ایتارتاس: طرح کلی یک مصالحه درباره لغو تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در مذاکرات هسته‌ای در لوزان سوییس تهیه شده است.

- رادیو فرانسه: وزیر امور خارجۀ روسیه که دیروز به مسکو بازگشته بود امروز بعد از ظهر برای شرکت در مذاکرات به لوزان بازمی‌گردد. سرگئی لاوروف لحظاتی پیش اعلام کرد: برای پیوستن به مذاکرات هسته‌ای به لوزان برمی‌گردم. وی که در ابتدا در مذاکرات حضور نداشت می‌گوید گفت‌وگوها شانس خوبی برای موفقیت دارد.

- عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفته است امیدوار هستیم تا آخر وقت امروز یا فردا بتوانیم موضوعات را به جمع بندی برسانیم اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

-فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفته است: «ما برای رسیدن به نتیجه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.ما باید مراقب باشیم که ایران همچنان قابل بازرسی باشد و به‌طور دائم از دسترسی به سلاح‌های هسته‌ای دور بماند.»

-بعد از جلسه عمومی وزیران امور خارجه علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا به همراه معاونان، مذاکرات فنی را برگزار کردند. در این جلسه عباس عراقچی، مجید تخت روانچی و وندی شرمن نیز حضور داشتند.

-فرانس24 از احتمال تمديد چندساعته يا چندروزه مذاکرات خبر داده است.

-یک دیپلمات ارشد غربی به رویترز گفت: «با اوضاعی که در خاورمیانه هست، و با وجود تندروهای ایران و کنگره، در صورت عدم توافق تا ۳۱ مارس یعنی امروز عملاً هیچ شانس دیگری برای ادامه مذاکرات نخواهیم داشت.»

-خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات مذاکره‌کننده در لوزان مدعی شده است که ایران و شش کشور عضو 5+1 در حال به پایان رساندن مذاکرات خود همراه با انتشار بیانیه‌ای هستند که حاوی جزئیات بیشتر در مورد چارچوب تفاهم شکل گرفته بین آنها نخواهد بود.

- مجید تخت روانچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران، خبرهای برخی رسانه‌های غربی مبنی بر تمدید مهلت مذاکرات را رد کرده و گفت که «چنین بحثی مطرح نشده است.»

- وزیران خارجه ایران و 1+5 به همراه فدریکا موگرینی صبح روز سه شنبه برای یک ساعت گفت‌وگو کردند. دومین دیدار وزیران خارجه در حالی اکنون در حال انجام است که اخباری مبنی بر انتشار بیانیه‌ای مشترک به همراه متنی غیررسمی در رسانه‌های غربی منتشر شده است. آسوشيتدپرس مدعی شده است که مذاکرات امروز با صدور بيانيه مشترک براي ادامه گفتگوها در فاز جديد برای حصول توافق جامع در تيرماه پايان می‌يابد. اين بيانيه همراه با اسناد الحاقی حاوی جزئيات بيشتر مذاکرات است که برخلاف 6 کشور، ايران هنوز اين اسناد را امضا نکرده است.

- قرار است پس از استراحتی کوتاه مذاکرات در سطح وزیران خارجه عصر روز سه شنبه از سرگرفته شود. منابع خبری مختلف غربی و خارجی حاضر در محل مذاکرات اعلام کرده اند که متن بیانیه پایانی مذکرات در حال بررسی و تکمیل توسط وزیران خارجه است.

- به گزارش پرس تی وی در گروه۱+۵ شکاف وجود دارد. چین و روسیه با برداشتن یکجای تحریم‌های سازمان ملل موافقند ولی مقامات اروپایی لغو تدریجی تحریم‌ها را می‌خواهند.

منبع نزدیک به مذاکرات گفته است: تصمیمی گرفته نشده وبحث‌ها همچنان ادامه دارد.

- سومین نشست وزرای خارجه ایران و ۶ کشور با حضور موگرینی و معاونان پس از ۲ ساعت پایان یافت. همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پیشتر بر اساس برنامه، قرار بود امروز سه شنبه به تونس برود، به منظور تداوم حضور در مذاکرات هسته‌ای لوزان سفر خود به این کشور را لغو کرد. روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز نوشته است: جهان خود را برای شنیدن خبر درباره نتایج مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و احتمال دست‌یابی به توافق آماده می‌کند.