نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 این خطه سرسبز و خوش اب هوا با جنگل های درهم تنیده و با چشم‌اندازهای بکر دره مکیدی و آینالو در ساحل زیبای ارس غروبی دلنشین دارد.

 قره داغ یا قره جه داغ که به نام ارسباران  هم شناخته می شود که در کوهستان های قفقازی ایران نزدیک مرز کشورمان با جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار دارد و بخش اعظمی از آن در سال ۱۹۷۶از سوی سازمان یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت شد.

ذخیره‌گاه زیست‌کره این منطقه با قرار گرفتن در بین مناطق خزری، قفقازی و مدیترانه ای، کوه هایی تا ارتفاع ۲۲۰۰متر، علفزارهای آلپی، دشت های نیمه‌خشک، مراتع و جنگل ها، رودها و چشمه‌های بی بدیلی دارد.

اعلام بخشی از ارسباران به عنوان زیست کره توسط یونسکو بر پتانسیل توریستی منطقه صحه گذاشت و زیبایی طبیعت این منطقه حتی نظر گردشگران غربی و امریکایی را  نیز به خود جلب کرده است.

گردشگر کانادایی هنگام بازدید یکی از شهرهای این دیار در کلیبر توصیف جالبی دارد و می گوید:  شهری دورافتاده و خواب آلود در میان کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه غلیظ از دیده پنهان شده و مکانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی برخی از کشورهای اروپایی که ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران بود.

میانگین بارش سالانه در یکی از ایستگاه های هواشناسی این منطقه در یک دوره ۲۰ساله، ۴۶۱میلیمتر بوده است و بارندگی نسبتاً زیاد در این منطقه، که بیشتر به صورت برف است، و تبخیر کم آن باعث شده تا جویبارهای زیادی از کوهستان های مرتفع آن سرچشمه گرفته و به داخل رود مرزی ارس وارد شود.

از نظر جغرافیای گیاهی ارسباران محل بر خورد سه اقلیم مختلف خزری، قفقازی و مدیترانه ای است. شکل ظاهری و توزیع پوشش گیاهی ارسباران قانونمندی خاصی دارد، بدین ترتیب که دامنه های جنوبی اصولاً پوشیده از مرتع است و جنگل عمدتاً در دامنه های شمالی و بین ارتفاعات 800متر تا حدود 220متر مشاهده می شود.

در ارسباران به عنوان یک پارک ملی مهم ۲۲۰ گونه پرنده، ۲۲ گونه ماهی، ۳۸ گونه خزنده، پنج گونه دوزیست، ۴۸گونه پستاندار نظیر کل و بز، گراز، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، سیاه‌گوش  شناسایی شده است.

از گونه‌های نایاب جهانی این خطه قره خروس قفقازی است که از پرندگان بومی ارسباران به شمار می رود و مارال گونه منقرض شده ای بود که در سال های اخیر با انتقال هفت راس از پارک ملی گلستان به مرکز تحقیقاتی آینالو در این منطقه حیاتی دوباره به نسل آن بخشیده شده است.

جنگل‌های متراکم بلوط به همراه گونه‌هایی چون انار، سیب و گلابی وحشی، سماق، زرشک، تمشک و زغال‌اخته وحشی با اقلیم مرطوب، حکایت از غنای جنگلی این منطقه دارد و میوه بومی و جنگلی قره‌قات نیز در جنگل‌های ارسباران به وفور یافت می‌شود.

به دلیل شرایط خاص و ویژه اقلیمی و جغرافیایی، منطقه ارسباران از پوشش غنی و متنوع گیاهی و قارچی برخوردار است. از میان دو هزار و ۴۰۰ گونه شناسایی شده در آذربایجان حدود هزار و ۴۰۰ گونه از مجموع آنها در جنگل‌های ارسباران زیست می‌کند.

تقریباً هر آبادی در این دیار نوعی نشان اختصاصی  دارد که می‌توانند جاذبه گردشگری داشته باشد از درخت چنار کهنسال روستای کوانق به قطر تقریبی 3متربا بیش از 500 سال قدمت گرفته تا درخت سرو کهنسال و عجیب روستای صومعه که در تمام قسمت های تنه خود حتی شاخ های کوچک حالت پیچ خورده دارد که از سایر درختان سرو، متمایز است  و درخت کهنسال بلوط در روستای چریق  که از دیگر جاذبه های منطقه حفاظت شده ارسباران محسوب می شوند.

ییلاق های متعدد در مناطق کوهستانی علاوه بر زیبایی طبیعی‌شان فرصت مناسبی برای مشاهده فرهنگ عشایری فراهم می‌کنند. ییلاق ایل بسطاملو در مراتع بین روستای شجاع آباد و قلعه بذ، چپرلی و آقداش از دیدنی‌ترین ییلاق ها هستند و زبان گفتاری مردم زبان ترکی آذربایجانی است.

ارسباران محل زیست حدود ۲۳هزار و۵۰۰ کوچ نشین است که عموماً فعالیت‌های اقتصادی، دامداری، باغبانی، زنبورداری و صنایع دستی دارند.

چشمه های آب گرم ارسباران در زمره جاذبه‌های گردشگری هستند که اخیراً مورد توجه قرار گرفته به نحوی که بزرگ ‌ترین مجتمع آب درمانی کشور را درخود جای داده است.

از این منطقه هرچه بگویم تمام شدنی نیست چرا که هنر قالیبافی در ارسباران بویژه بافت ورنی،  زنبورداری، وجود معادن غنی مس بخصوص مس سونگون با ذخیره قطعی حدود 796میلیون تن مس در رشد اقتصادی منطقه تاثیر زیادی داشته است.

حال با این توصیف آیا برای توسعه صنعت گردشگری این منطقه غفلت نشده است؟ با تامین و ایجاد زیرساخت های لازم علاوه بر درآمدزایی برای مردم این منطقه می توان صنعت گردشگری را در ارسباران رونق داد.

 

 علی حیدری