نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 
 ورزقان درگذر زمان همواره با چالش های زیادی روبه رو بوده است که مطالعه دقیق آن در ریشه یابی محرومیت این منطقه تاثیر بسزایی دارد.ورزقان و منطقه خاروانا درطول تاریخ روزهای سختی را سپری کرده اندکه باتحلیل وبررسی آن بویژه از زبان مردان و زنان کهنسال این منطقه ،سختی و زجرهای فراوانی که در گذشته مردم این منطقه متحمل شده اندآشکار می شود ،از پیرمرد 80ساله مجرد روستای شخملو شنیدم که ازقطعی های زمان کودکی خود واینکه به خوردن خون لخته حیوانات سربریده قناعت می کرد و . .. سخن می گفت ، یا از پیرزنی 105ساله در اندریان چندسال گذشته چنین شنیدم که می گفت : زمان زمستان بود و هیچ چیزی برای خوردن پیدا نمی شد مردم در زمستان گرسنه ماندندو چون بهار آمد با خوردن داروهای گیاهی (علوفه )  روده آنها ترکید ازروزی می گفت که مادربزرگش 18 نفر در فصل بهار و دریک روز را غسل و کفن کرده بود .

 ظلم و ستم و خان خانی اربابهایی که در اوزومدیل و قسمت هایی از دیزمار در گذشته افسار زندگی مردم برخی از روستاها را در دست داشته اند ، زمانی که روستاها بین اربابها تقسیم شده و خانها و اربابان درگذشته تا دلشان خواسته به طغیانگری و ظلم و ستم پرداخته اند . البته بوده اند اربابهایی همچون امیرارشد اوخارا، موسی خان اندریان ، ستارخان و شخصیت های دیگری که نمادی ازاقتدارو عزت مردم این منطقه بوده اند و . . . .  

باپیروزی انقلاب اسلامی و سقوط رژیم منحوس پهلوی مردم ایران زمین به جایگاه والای انسانی خود دست یافته و مردم ورزقان و خاروانا نیز از نعمت انقلاب اسلامی ایران و دموکراسی اسلامی بهره مند شدند .

اما آن چه امروزه شهرستان ورزقان را باچالش روبه رو کرده است توازن نامتعادل سیاست با اقتصاد وفرهنگ و ادب و ... بوده است . به عبارتی مردم این شهرستان از لحاظ بینش سیاسی در رده های بالاترقرار دارند و درهرجا که محفلی پابرجاست بحث های سیاسی داغ داغ است اما هیچ کسی به فکر اقتصاد ، فرهنگ وادب و اجتماع نیست . توازن نامتعادل سیاست با عرصه های مختلف دیگر باعث تنگ نظری ها وبرخوردهای غیرمنطقی با طیف های مختلف در این شهرستان از گذشته تابحال شده است . به عبارتی گروهها و طیف های مختلف باتوجه به این که از لحاظ تراکم جمعیتی ورزقان و خاروانا باکمتر از 50000نفر جمعیت در حدپایینی قرار دارند با استفاده از ابزارهای مختلف سعی در کنترل مسائل مختلف داشته اند و دارند که بزرگترین آفت توسعه نیافتگی ورزقان و خاروانا ناشی از همین مسئله توازن نامتعادل سیاست با اقتصاد و فرهنگ و ادب است .

تفاهم با گروهها و طیف های مختلف جامعه در هر جایی علی الخصوص ورزقان و خاروانا از ضروریات است به جای حذف منتقدان و خارج کردن آنها از میدان رقابت سعی در بالاکشیدن خود و جامعه خود داشته باشیم هیچ ارزشی ندارد که سیاست را ابزاری در جهت سرکوب مخالفان قرار دهیم ، همدلی و هم زبانی تنها راه چاره بیرون رفتن از شرایط موجود در ورزقان و خاروانا می باشد .  

داشتن بینش سیاسی به هر مسئولی این امکان را می دهد که از افقی بالاتر نسبت به مدیریت مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و .... اقدام کند . مردم هم باید به تناسب دیدگاهی که درباره سیاست دارند نسبت به مسائل مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی اهمیت قائل شده و سعی در ارتقای جامعه خود داشته باشند .
 

 

مهندس عقیل ستارلو

نظرات  

 
+1 #1 روابط عمومي بخشداري 22 ارديبهشت 1394 ساعت 08:03
وبلاگ اطلاع رسانی بخشداری مرکزی ورزقان با آدرس http://b-varzgan.blog.ir شروع بکار نمود.
نقل قول