نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 امروز نابودی دریاچه ارومیه محصول تصمیمات نادرست دیروز مسئولان بوده اس و تاوان آن را نسل فردا خواهد داد. هزاران چاه غیرمجاز و ده ها سد در حوزه آبریز دریاچه ارومیه احداث شد. سیاست های نادرست تمرکزگرایی و در نتیجه پراکندگی نامتوازن جمعیت و البته تراکم بیش از حد آن در جلگه تبریز اصلی ترین عامل خشکی این دریاچه است. شهر تبریز تنها با 5. درصد مساحت استان آذربایجان شرقی 50 درصد جمعیت آن را در خود جمع کرده است. حال این شهر با این جمعیت 1.7 میلیون نفری آب می خواهد و آب خود تبریز مثل گذشته کفاف نیاز جدیدش را نمی دهد. انتقال آب زرینه رود به تبریز نماد بستن حقابه دریاچه ارومیه است و حالا بحران آب حادث شده و انتقال خط دوم زرینه رود به این شهر با وجود مخالفت شدید در میاندوآب عملاً غیرممکن شده است.

با وجود چنین معضل و بحرانی سیاست گسترش تبریز همچنان وجود دارد. سال گذشته نجفی شهردار این شهر از « موافقت وزیر راه و شهرسازی با افزایش حریم شهر تبریز» خبر داد و گفت: «وزیر دستور داد حریم تبریز از دو و نیم تا پنج برابر افزایش یابد». در این شهر صحبت از احداث بزرگ ترین شهرک صنعتی خاورمیانه با 150 هزار نفر اشتغالزایی و احداث بیمارستان 1500 تخت خوابی است و... این سو تر در قره داغ شاهد کاهش جمعیت در ادوار سرشماری های رسمی هستیم. بیکاری بیداد می کند و برای مثال بیمارستان ورزقان با وجود افتتاح؛ به گفته امام جمعه این شهرستان؛ « در یک ساختمان خلاصه شده و هیچ امکانات و نیروی بیمارستانی وجود ندارد».

اکنون چشم امید تبریز به ارس است. در انتهای دولت دهم اگرچه کلنگ انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه بر زمین شد اما روشن بود که هدف؛ انتقال آب این رودخانه به تبریز است. هدفی که حالا آشکار است. در تازه ترین خبرها؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: «عملیات اجرایی انتقال آب ارس به تبریز با هدف تأمین آب شرب و واحدهای صنعتی به زودی شروع می شود». همزمان اما هشدار و اعتراض شدید مقامات استان اردبیل نیز بلند شده است. آنها نگران مغان هستند که با آب ارس زنده است.

طبق اظهار کارشناسان؛ کشور ایران وارد شرایط سخت خشکی شده و کمبود آب در آن رفته رفته بیشتر خواهد شد. لذا خطر بحران آب کم از خطر تهاجم خارجی نیست و مسئولان باید به فکر باشند.

اخیراً محسن رنانی ( استاد دانشگاه و اقتصاددان) در نشست «نقش باورها، ارزش‌ها و سرمایه اجتماعی در حکمرانی آب» هشدار داد؛ « بحران آب ایران را خواهد بلعید و امنیت ملی ما را تهدید خواهد کرد. امروز میدان واقعی جنگ ما، در حوزه آب است. بحران آب در آستانه ورود به زیست اجتماعی در کشور است. اگر برای بحران آب تدبیر عاجلی اندیشیده نشود، جنگ آب به صورت خانه به خانه و منطقه به منطقه سراسر کشور را فرا خواهد گرفت».

با عنایت به چنین مسائلی است که انتقال آب ارس به تبریز حرکتی نادرست می نماید. انتقال ارس به تبریز تکرار انتقال زرینه رود به این شهر است که این اقدام از عوامل اصلی نابودی دریاچه ارومیه است. انتقال آب ارس به تبریز؛ قره داغ و مغان را وارد سرنوشت دریاچه ارومیه می کند. اگرچه قره داغ تأمین کننده آب ارس است تا مصرف کننده اما سکونتگاه های ساحلی ارس در این منطقه بی نیاز از آب این رودخانه نیستند و اخیراً نماینده کلیبر و خداآفرین از نیاز بخش آبش احمد به انتقال آب از سد خداآفرین به این منطقه سخن گفته است. ضمن اینکه انگار به پیامدهای زیست محیطی کاهش آب ارس توجه نشده است.

با تمرکز امکانات در مرکز استان زمینه برای افزایش مهاجرت و تخلیه روستاها از جمعیت فراهم می آید و برای نمونه؛ طی چند دهه گذشته روستاهای قره داغ با کاهش شدید جمعیت مواجه شده و بسیاری به زیر 20 خانوار و بسیاری دیگر خالی از سکنه شده اند و اساسا طی سالهایی که نگرانی خروج کنسانتره مس از این منطقه بروز یافته بود، کسی نگران خروج کنسانتره انسانی از آن نبوده است. این حالت نیز بی مانند به خشکی دریاچه ارومیه نیست.

حال بهتر است مقامات استان آذربایجان شرقی و تبریز به جای تلاش در جهت تأمین منابع آب از اطراف در فکر کاهش جمعیت تبریز باشند و اساسا سیاست های جمعیتی کشور بر؛ « باز توزيع فضايي و جغرافيايي جمعيّت، متناسب با ظرفيت زيستي با تأكيد بر تأمين آب با هدف توزيع متعادل و كاهش فشار جمعيّتي» تأکید دارد.

 

 جعفر خضوعي