نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 
در سال های نخست انتشار گویا ستونی با عنوان « روزهای به یادماندنی ارسباران» فعال بود که به قلم آقای حسین دوستی تحریر می یافت. مجموعه مطالب این ستون در سال 1387 و به همین عنوان در قالب کتابی توسط انتشارات یاران چاپ و منتشر شد.

افتخار یافتم که مقدمه ای به قلم بنده با عنوان « تاریخ نگاری محلی؛ پیوند سازی ملی» در این کتاب آمد.

چند قسمت از این مقدمه را بی مناسبت ندیدم اینجا منتشر کنم. کلمه ی « محلی» در اینجا مقابل کلمه ی« ملی» و سطح خُرد آن نیست بلکه از منظر جغرافیایی و به ویژه در قالب « ناحیه» مورد توجه است.

...تاریخ یک کشور با تمام دوره ها و حوزه هایش از رویدادهای ریز و درشتی تکمیل شده است که مردم و اقوام متعددی در آن نقش داشته اند. مطالعه تاریخ به صورت « ترکیبی» و یک « کل» و «سیستم»، بدون توجه به اجزای سازنده و مؤثر، افق روشنی برنخواهد ساخت. در این راستا می توان کنار « تاریخ ملی»، « تاریخ محلی» نیز داشت که البته در عرض هم نیستند. به عبارتی رویدادهای ریزِ محلی، اغلب رخدادهای بزرگ ملی را زمینه بوده اند و البته اتفاقات بزرگ ملی، حوادث کوچک محلی را موجب شده اند. به همین دلیل تاریخ نگاری محلی زوایای تاریخ ملی را مستند و معتبر می سازد و حتی موجب تکمیل و چه بسا تصحیح آن می شود و بر غنای آن می افزاید. انقلاب مشروطه، یک رویداد کشوری بود و انقلاب اسلامی نیز. جوان امروز که آنها را درک نکرده و اطلاعات کلی یافته است، چه بسا تصور کند که جامعه ی او به عنوان یک اقلیت و یک گوشه و تکه ای از کشور، نقشی در آنها نداشته و بدین ترتیب تعلقی نیز پیدا نمی کند و خود را از تاریخ ملی جدا می یابد. اما همین که ردپای پدران و اجداد خویش را در آنها ببیند و نقش آفرینی خطه ی مادری اش را دریابد، به تاریخ ملی دلبسته می شود و هویت ملی را درمی یابد....

وقتی جوان قره داغی ردپای اجداد خویش را در انقلاب مشروطه می بیند، وقتی نقش آفرینی « ستارخان» سردار ملی ایران ـ خاکزاد ارسباران ـ را در رویداد ملی می بیند، احساس غرور می کند. احساسی که الفبای هویت ملی است. ضرورتی که در جوانان امروز کم رنگ است. کار « دوستی» پیوند دادن و به عبارتی رونماییِ پیوندِ گرد گرفته ی مردم خویش با تاریخ میهن است.......

نگاه تمرکزگرا در کشور که امروز به مراکز استانها و نواحی نیز سرایت کرده و متأسفانه وارد همه ی حوزه ها حتی ادبیات و هنر و در کل فرهنگ نیز شده است. رویکرد ناصوابی است که اجزای میهن را از تاریخ محروم می سازد. زیرا قوم و مردمی که احساس کند در تاریخ کشور نقشی نداشته، نسبت به آن تعلق خاطری نیز نخواهد داشت. برخلاف نظر کسانی که معتقدند؛ محلی سازی وقایع و قهرمان ها و شخصیت های برجسته، تضعیف ملیّت و وحدت ملی را موجب می شود، این رویکرد احساس سهیم بودن همه را در هویت ملی و تاریخ ملّت تقویت می کند.

 

 جعفر خضوعي