نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

  حرکت توهین آمیز برنامه تلویزیونی فتیله در روز جمعه ۱۵ آبان واکنش و محکومیت گسترده ای را موجب شده است. برخی از مسئولان از جمله استاندار آذربایجان شرقی و برخی از نمایندگان این استان و مراکز دانشگاهی مانند دانشگاه تبریز با انتشار بیانه ای این اقدام را محکوم کردند.
روز جمعه برنامه تلویزیونی فتیله که ویژه کودکان و نوجوانان است و از شبکه دوم سیما پخش می شود توهین به ترک ها را در خود داشت.
در پی آن، روابط عمومی صدا و سیما با انتشار اطلاعیه ای از « هموطنان و خصوصا آذری زبانان» عذرخواهی کرد.
در این اطلاعیه آمده است؛ « متاسفانه روز جمعه ۱۵ آبان ماه، در یکی از بخش های برنامه “فیتیله” که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیماست، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و فقدان نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر برنامه، دیالوگ‌هایی به زبان آذری بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می شود».
در این اطلاعیه همچنین آمده است؛ « در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می‎داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا آذری زبانان عزیز و به دور از هر گونه توجیه رسانه‌ای، برای رفع کوچک‌ترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری‌زبان کشورمان برای فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند علیرغم سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پیگیری خواهد شد. با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، لیکن به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام بررسی های لازم و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه فیتیله فعلا متوقف می شود. مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود».
همچنین کارگردان این برنامه نیز با انتشار متنی از مردم آذربایجان عذرخواهی کرد.
استاندار آذربایجان شرقی نخستین مقام دولتی بود که به این رویداد واکنش نشان داد و اطلاعیه ای منتشر ساخت. دکتر جبارزاده گفت: « از برنامه پخش شده از شبکه دوم صدا وسیما، بسیار متاسف و متاثر شدم، لذا در اولین فرصت، موضوع به معاونت محترم امنیتی و انتظامی وزارت کشور و نیز به معاونت محترم سیاسی وزارت کشور منعکس گردید و طی نامه ای رسمی، وزیر محترم کشور را در جریان ماوقع قرار دادیم».
جبارزاده اظهار امیدواری کرد؛ « مسوولان صداوسیما هرچه زودتر ابعاد مختلف قضیه را بررسی و نسبت به شناسایی انگیزه سازندگان این برنامه رسیدگی کامل نموده و با مسببین آن، برخورد قاطع به عمل آورند».

مسعود پزشکیان نماینده تبریز، با انتشار مطلبی در پایگاه اطلاع رسانی خود به این موضوع واکنش نشان داد. پزشکان نوشت: « اینجانب به‌عنوان نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی، این توهین آشکار صدا و سیما در برنامه روز جمعه فیتیله‌ها به ترک‌زبانان را به شدت محکوم می‌کنم و از مسئولین صداوسیما انتظار دارم که ضمن عذرخواهی از ملت شریف ایران به خصوص مردم غیور آذربایجان، با عوامل و سازندگان این مجموعه برخورد لازم صورت گیرد و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از این حرکات تفرقه‌انگیز و تنش‌زا در بین اقوام ایرانی انجام پذیرد».
دانشگاه تبریز نیز با انتشار بیانه ای در سایت خود، به برنامه فتیله واکنش نشان داد. در این بیانیه آمده است؛ « دین مبین اسلام به عنوان آخرین و کامل ترین برنامه هدایت بشر، ملاک برتری و فضیلت را تقوا قرار داده و رنگ ها، نژادها و زبان ها به عنوان یک واقعیت اصیل و قابل احترام بوده و برای شناسایی اقوام است که می بایستی ارج نهاده شود. در ایران عزیز، در طول تاریخ، اقوام مختلف با آیین، فرهنگ و زبان های خاص خود، زندگی خوب و مسالمت آمیزی باهم داشته و همواره محور وحدت آنها عِرق ملی، وطن دوستی و باورهای دینی مشترک بوده است.
با این وجود، همواره کسانی هستند که این وحدت بی نظیررا نشانه رفته و گاها افراد ناآگاه و نادان،آب در آسیاب دشمن می ریزند و در مسیر خلاف وحدت قدم بر می دارند. نمونه ای از این کارهای مشمئز کننده پخش برنامه ای توهین آمیز نسبت به مردم فرهیخته آذربایجان در یک برنامه تلویزیونی است که از نگاه همگان کاری مذموم و محکوم است.
دانشگاه تبریز هر حرکتی را که به وحدت و یکپارچگی و همدلی ملت بزرگ ایران خدشه وارد کند، تقبیح نموده و خواستار برخورد قاطع با عاملین این برنامه تلویزیونی است».
دانشگاهیان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در تبریز نیز بیانه ای منتشر کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است؛ « با تأسف در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که رسانه ملی که از وظایف مهم آن ایجاد همگرایی و همدلی عمیق بین اقوام و ملیت های مختلف ایران عزیر می باشد، در قالب برنامه ا ی سخیف به مردمی که سالهای سال در راستای وحدت ملی گام برداشته و در تمامی دوران حساس، نقش تعیین کننده داشته اند، توهین می نماید.
ما دانشگاهیان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان این توهین آشکار را به مردم غیور آذربایجان محکوم کرده و از مسئولین امر برخوردهای لازم و جدّی با عوامل این توهین بزرگ و ایجاد تمهیدات لازم جهت جلوگیری از این گونه حرکات تفرقه انگیز و تنش زا خواهانیم».

 آرخا