نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 امام جمعه ورزقان گفت: روز 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ايستادگي دانشجويان اين سرزمين در برابر استعمار غرب، استبداد و خودكامگي در دفتر تاريخ اين سرزمين به يادگار ثبت گرديده است.

 

پیشینه تاریخی ۱۶ آذر
 در تاریخ ۲۴ آبان اعلام شد که نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا از طرف آیزنهاور به ایران می‌آید. نیکسون به ایران می‌آمد تا نتایج «پیروزی سیاسی امیدبخشی را که در ایران نصیب قوای طرفدار تثبیت اوضاع و قوای آزادی شده است» (نقل از نطق آیزنهاور در کنگره آمریکا بعد از کودتای ۲۸ مرداد) ببیند. در مقابل دانشجویان مبارز دانشگاه نیز تصمیم گرفتند که در فضای حکومت نظامی بعد از کودتای سیاه، هنگام ورود نیکسون، نفرت و انزجار خود را به دستگاه کودتا نشان دهند. دو روز قبل از آن واقعه تلخ (۱۴ آذر) زاهدی تجدید رابطه با انگلستان را رسما اعلام کرد و قرار شد که «دنیس رایت»، کاردار سفارت انگلستان، چند روز بعد به ایران بیاید. از همان روز ۱۴ آذر تظاهراتی در گوشه و کنار به‌وقوع پیوست که در نتیجه در بازار و دانشگاه عده‌ای دستگیر شدند. این وضع در روز ۱۵ آذر هم ادامه داشت و بیشتر اعتراض‌ها از دانشکده پزشکی و داروسازی و حقوق و علوم آغاز شد. صبح شانزده آذر، هنگام ورود به دانشگاه، دانشجویان متوجه تجهیزات فوق‌العاده سربازان و اوضاع غیر عادی اطراف دانشگاه شده، وقوع حادثه‌ای را پیش‌بینی می‌کردند. فضا به‌شدت آبستن حوادث و درگیری بود. بعد از گذشت مدتی، ‌برای جلوگیری از تنش و درگیری، چندین دانشکده تعطیل اعلام شد و در ادامه سراسر دانشگاه به دستور رییس دانشگاه تعطیل گردید. نیروهای نظامی رژیم که به‌شدت رفت‌و‌آمد دانشجویان را کنترل کرده و در این بین عده‌ای را نیز دستگیر نموده بودند، با حضور در کلاس یکی از اساتید دانشکده فنی (مهندس شمس، استاد نقشه‌کشی) زمینه اعتراض را در کلاس درس ایجاد کردند. آنان قصد داشتند دو دانشجو را که ظاهرا به حضور نظامیان در دانشگاه اعتراض داشتند را دستگیر نمایند. دستگیری دو دانشجو، کلاس را به هم زده، دانشجویی دیگر بر روی نیمکت کلاس فریاد می‌زند: «آقا ما چقدر بی‌عرضه هستیم. چقدر بدبخت هستیم. این کلاس نیست، این درس نیست. یک عده‌ای‌ بدون این‌که از استاد و از کادر دانشگاه اجازه بگیرند وارد کلاس می‌شوند و هیاهو در‌می‌گیرد. تف به این کلاس و تف به این مملکت!» دانشکده فنی به هم می‌ریزد و در محاصره کامل نظامیان قرار می‌گیرد و به یکباره فرمان آتش صادر شده و دانشجویان در صحن طبقه اول به خون می‌غلطند. عده‌ای زخمی شده و در این میان سه دانشجو به نامهای قندچی، بزرگ‌نیا و شریعت رضوی به شهادت می‌رسند. همان روز ۱۶ آذر پلیس توسط رادیو اعلام کرد: «عده‌ای از دانشجویان در کلاسهای درس نشسته بودند و به پلیس چهره خشنی نشان می‌دادند و پلیس را مسخره می‌کردند و این باعث شده که پلیس به واکنش بیفتد. پلیس قصد زدن دانشجویان را نداشت ولی دانشجویان به پلیس حمله کردند و می‌خواستند اسلحه‌شان را بگیرند. پلیس در قالب دفاع این‌کار را کرده و قصدش زدن دانشجویان نبوده است.» فردای آن روز شاه، تیمسار مزینی را برای دلجویی به دانشگاه می‌فرستد تا خودش را از این گناه و تقصیر تبرئه کند. وی با خانواده‌های شهدا ملاقات می‌کند و در دانشگاه به‌ظاهر از اساتید و روسا عذرخواهی می‌کند. دو روز بعد از واقعه ۱۶ آذر، نیکسون به ایران آمد و در همان دانشگاه، در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان بی‌گناه رنگین بود، دکترای افتخاری حقوق دریافت کرد. روز ۱۶ آذر به‌عنوان روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و استبداد و خودکامگی در دفتر تاریخ این سرزمین به یادگار ثبت گردیده است.

در این راستا و به مناسبت فرا رسیدن روز ۱۶ آذرماه حجت الاسلام مسعود مهدوی امام جمعه شهرستان ورزقان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری آوای ورزقان با تأکید بر نقش اثر گذاری دانشجویان در خانواده، هم سالان، دوستان و محیط اظهار داشت: دانشجو باید با تقویت اعتماد به نفس و با اتکا به نیروی جوانی از طریق شرکت در بحث‌ها و ورود به عرصه‌های مختلف در جامعه اثر گذار باشد.

تبیین ایده‌ی اقتصاد مقاومتی با زبان دانشگاهی

وی با اشاره به توان بالای پژوهش‌های دانشگاهی در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: دانشجو باید به کمک اساتید دانشگاه و با زبان دانشگاهی به فکر تبیین و تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشد، اقتصادی که در شرایط تحریم، فشار و خصومت‌های شدید می‌تواند تضمین‌کننده‌ی رشد و شکوفایی یک کشور باشد.

موضع انتقادی دانشجو

امام جمعه ورزقان انتقاد کردن‌های سازنده را از خصوصیت‌های دانشجوی آگاه و بصیر برشمرد و افزود: انتقاد کردن در اصل کار مثبت و خوبی است اما انتقاد سازنده و اثر گذار، نه انتقادی که به سود دشمن باشد و زمینه ای را فراهم نماید که دشمن با انتقاد ما به کشور ضربه ای را وارد آورد.

حضور فیزیکی و فکری در مسائل عمومی کشور

وی حضور فیزیکی و فکری مجموعه‌های دانشجویی را در مسائل عمومی کشور ضروری بر شمرد و تصریح کرد: حضور فیزیکی از طریق شرکت در اجتماعات حول محور موضوعات مختلف می‌تواند شکل گیرد و حضور فکری می‌تواند در قالب رسانه‌ها و نشریات متعدد و با اجتماعات دانشجویی صورت گیرد و با همین راه‌ها به سازمان‌های ذیربط منتقل شود.

همکاری تشکل‌های دانشجویی و وظیفه جنگ نرم

مهدوی با تأکید بر همفکری، همکاری و همدلی بین دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی و هماهنگ حرکت کردن این تشکل‌ها اظهار داشت: به تعبیر مقام معظم رهبری «دانشجویان افسران جنگ نرم هستند» که می بایست میدان مبارزه دانشجویان باید جنگ نرم و تهاجم فرهنگی باشد.

روحیه استبکار ستیزی

وی افزود: روحیه استکبار ستیزی نمود بارز یک دانشجوی انقلابی است که باید حفظ گردد، از این رو مقابله با زیاده خواهی و استعمارگری غربی‌ها که می خواهند سایر ملت ها را به دور از توسعه و پیشرفت نگه  دارند یا پیشرفت را در سبک زندگی و افکار خود خلاصه نمایند از سوی دانشجویان یک ضرورت است.

درس خواندن و پژوهش علمی

امام جمعه ورزقان تصریح کرد: در محیط‌های دانشجویی جستوجوی دانش و درس خواندن یک اصل است اما در بعضی محیط ها دانشجو به‌معنای واقعی دانش جو نیست؛ یعنی در جست و جوی دانش نیست؛ دانشجو بایستی پرسشگر، اِشکال‌کننده‌ی به استاد، جستجوکننده‌ از زوایا و گوشه‌کنارهای بحث علمی به بار بیاید.