نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 باشگاههای ورزشی عرصه ای برای شکوفایی استعداد های جوانان ورزشکار است، مراکز علمی  زمینه های استعداد یابی و شکوفایی استعدادهای جوانان علاقه مند به مسائل علمی را ایجاد می کنند و همچنین گروههای هنری یا آموزشگاههای فرهنگی، کم و بیش پاسخ گوی جوانانِ فعال در عرصه های فرهنگی و هنری هستند. مساله اینجاست که اگر جوانی بخواهد استعداد خود را در عرصه ی سیاسی شکوفا کند به کجا باید مراجعه نماید؟ آیا مراکزی، نهادهایی یا موسسات خاصی، وجود دارند که زمینه سازِ شناسایی و شکوفایی استعداد جوانان علاقه مند به فعالیت های سیاسی باشند.


متاسفانه ما به این مساله توجه نکرده ایم و تنها مکان پاسخ گویی به این نیاز جوانانِ علاقه مند به مسائل سیاسی، ستادهای انتخاباتی، آن هم فقط در یک بازه ی زمانی کوتاه دوران تبلیغات انتخاباتی، اعم از مجلس یا ریاست جمهوری است. مسلما این مساله نبودن مراکزی رسمی برای شناسایی و پرورش استعداد جوانانِ فعال عرصه ی سیاست اگر مورد بی توجهی و بی مهری واقع گردد می تواند به یک مشکل تبدیل شود و لیکن ورودِ به موقع و کارشناسانه ی مسئولان امر، می تواند این مشکلِ تهدید کننده ی منطقه ورزقان را، به یک فرصت طلایی، برای تربیت نیروهایی تحلیلگر و برنامه ریز و همچنین تصمیم گیرانی قوی تبدیل کند.


عدم وجود احزاب به صورت فعال و به شکل واقعی شکل واقعی حزب در جایگاه خود قابل بحث است باعث شده است تا دوران تبلیغاتِ انتخاباتی، تنها زمانِ فعالیتِ جدیِ جوانانِ علاقمند به مسائل سیاسی گردد و مانند یک موج وارد می شوند و روز بعد از انتخابات با توجه به اینکه نامزدِ مورد نظرشان پیروز شده باشد یا نه، سرنوشت های گوناگون می یایند! برخی متهم به چشم داشتن به پست و مقام می شوند و برخی انگ پیاده نظام برای فلانی می خورند! و عده ای را به آلت دست فلانی و فلانی بودن، متهم می نمایند! و البته این عرصه ی تنگ را برای جوانانی که در ادارات دولتی شاغل هستند، حادتر ببینید!


سئوال اساسی اینجاست که چرا در مواجهه با جوانانِ فعال در عرصه سیاست، مانند دیگر عرصه ها برخورد نمی کنیم؟ و همانگونه که برای یک قهرمان ورزشی ارزش قائلیم و تلاش او را ارج می گذاریم، برای یک جوانِ فعال سیاسی ارزش قائل نیستیم؟ چرا مانند یک جوانِ هنرمند که برای افکار و احساساتش ارزش قائلیم، برای یک فعالِ سیاسی و افکار او جایگاه شایسته ای قائل نیستیم؟ چرا بی خوابی های یک جوان موفق در المپیاد علمی برای ما ارزش دارد که البته ارزشمند است ولی برای تلاش ها و زحمات یک جوان فعال سیاسی که عزت کشور را آرزو می کند و خود را به آب و آتش می زند تا تنورِ انتخابات را گرم کند نه تنها ارزشی قائل نیستیم که او را به هرآنچه می توانیم متهم می کنیم


بارها شنیده ایم که جامعه را به بدنِ یک انسان تشبیه می کنند، هرچند با نبودن برخی از اعضا در بدن، حیات ممکن است، ولی مسلما اختلالاتی در آن ایجاد می گردد یا حداقل زحمت دیگر عضوها را افزایش می دهد و اگر در منطقه ورزقان، برای جوانانِ فعال سیاسی، جایگاهی قائل نشویم و اگر به عنوان کوتاه ترین دیوار، هر چه تقصیر است به گردن آنها بیاندازیم و اجازه ی فعالیت و رشد را از آنها بگیریم و به عبارتی آنها را حذف کنیم مسلما بارِ این بخشِ لازم در  منطقه ورزقان را باید دیگران به دوش بکشند و طبیعی است که سپردنِ امورِ یک بخشِ تخصصی در جامعه مانند سیاست به بخشی که تخصصی در این زمینه ندارد نارسایی های خاص خود را دارد و طبیعتا تبعات خود را در پی خواهد داشت.


حضور در عرصه ی سیاست همچون دیگر عرصه ها مهارت می خواهد و همانگونه که بدون آموزش و کسب مهارت نمی توان، یک فعالِ ورزشی یا علمی یا فرهنگی و هنری شد مسلما بدون آموزش و کسب مهارت، امکان حضور در عرصه ی سیاست وجود ندارد و همانگونه که تلاش و کوشش جوانان در عرصه های مختلف را ارج می نهیم و آنان را تشویق می نماییم باید تلاش و همت جوانانی که عرصه ی سیاست را به فضای تعامل با یکدیگر و تبادل اندیشه ها تبدیل می کنند، پاس بداریم و زمینه های پرورش استعداد آنان را ایجاد کنیم تا  منطقه ورزقان در آینده ای نه چندان دور، نگرانِ خلاء مدیران جامع نگر و با قدرت تصمیم گیری بالا نباشد.