نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  نفوذ هوای سرد و فعالیت سامانه بارشی که طی روزهای اخیر شهرستان را تحت تاثیر قرار داده بود، از دیروز...

موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  دنبال خبری کهنه بودم که خبر دیگری هم به چشم آمد. اشاره به این دارد که موسیقی عاشیقی توسط کشور آذ...

در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

چند روز است که خیابان های اهر ارشد هر روزه خود را نمی بیند و صدایش را نمی شنود. ارشد یوسف نژاد روزنا...

فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

حجت الاسلام سید حجت سیدی صبح امروز سه شنبه هم زمان با سالرزو صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) م...

رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  رضا علیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، با اشاره به ترکیب هیئت‌رئیسه دائم مجلس دهم، اظه...

 • نخستین برف پاییزی ورزقان را سفید پوش کرد

  جمعه ، 7 آبان 1395 ، 06:33
 • شرکت ملی مس در جهت عکس تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می‌دارد

  سه شنبه ، 26 مرداد 1395 ، 12:32
 • موسیقی عاشیقی میراث کشور ماست

  شنبه ، 19 تیر 1395 ، 06:35
 • در خیابان های اهر دیگر صدای روزنامه نمی آید

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 05:00
 • فعالیت بیش از ۴۰ مبلغ برای ماه رمضان در ورزقان

  سه شنبه ، 1 تیر 1395 ، 04:54
 • رضا علیزاده نماینده معین مردم اهر و هریس در مجلس دهم انتخاب می‌شود

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:09
 • مرگ موتورسوار در برخورد با ال 90 در سه‌راهی گزانبند در جاده ورزقان –خاروانا

  دوشنبه ، 17 خرداد 1395 ، 05:04

 

 شهرستان ورزقان جزء شهرستان های محروم و غیر برخوردار استان و حتی کشور می باشد، آنهائیکه دغدغه توسعه و پیشرفت شهرستان را دارند همواره از خود می پرسند که علت عدم توسعه و محرومیت ماندن شهرستان چیست؟

چرا شهرستان ما نسبت به سایر شهرستان ها همچنان در آخرین رده های توسعه یافتگی باقی مانده است، تا کی این وضعیت می بایست ادامه داشته باشد؛ علل و موانع رشد و توسعه شهرستان کجاست؟ چگونه می توان این علل یا موانع را پشت سر گذاشت و در شهرستانی برخوردار زندگی کرد؟!

اینها از جمله سوالاتی است که در سلسله مقالات این سایت تحلیلی خبری مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

ورزقان يكي از شهرستانهاي آذربايجانشرقي هست كه به دليل دارا بودن منابع طبيعي، مثل معدن مس سونگون و معدن طلاي اندريان و همچنين قسمتي از جنگلهاي زيبا و بي نظير ارسباران و مناظر بكر و بي بديلي همچون منطقه چيچكلو و آبشار گل آخور و روستاهاي زيبايي چون كرينگان و آستمال و قلعه هاي جوشين و آغجه قلعه و كتيبه سه هزار ساله روستاي سغندل وييلاق مشك عنبر و رو دخانه هاي فصلي و دايمي زبانزد عام وخاص شده است.

در هر شهرستان محور یا محورهای توسعه مشخص شده است، بطوریکه یک یا چند گزینه را بعنوان محور اصلی توسعه اعلام و مابقی محورها را در راستای محورهای اصلی جهت دهی می کنند، شهرستانهایی همانند مرند ،بناب و… علاوه بر محورهای اصلی توسعه مخصوص بخود، آثار باستانی، معادن خود را نیز جزء محور توسعه از بعد صنعتی گردشگری زیارتی و سیاحتی قرار داده اند، در شهرستان ورزقان به نظر می رسد هنوز محور توسعه تعیین نشده است.

بعضی از افراد با توجه به موقعیت اداری و منصبی که دارند محور توسعه را از دیدگاه موقعیت شغلی خود اعلام می کنند، بطوریکه رئیس کشاورزی، محور توسعه را کشاورزی، رئیس دانشگاه محور توسعه را آموزش عالی و… لذا کشاورزی، آموزش عالی، صنعت، گردشگری، جاده های ارتباطی، دامداری، آموزش، مسائل فرهنگی و… بعنوان گزینه های توسعه مطرح، اما اینکه کدام یک از این گزینه ها در اولویت نخست باشد هنوز اجماعی روی آن نشده است، آیا مصوبه ای در قالب چشم انداز توسعه و یا سند ملی توسعه شهرستان در ابعاد اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و… همانند سایر شهرستان ها وجود دارد؟

وقتی که برنامه چشم انداز و یا سند شهرستانی برای توسعه شهرستان نداشته باشیم، چگونه می خواهیم محور توسعه شهرستان را معرفی کنیم؟ ضرورت اقتضاء می کند که عده ای از متخصصین را فرا خوانده تا با تبادل نظر و مشورت چشم انداز پنج یا ده ساله شهرستان را تدوین و بر اساس آن محور یا محور های توسعه شهرستان با اولویت بندی مشخص و جهت اجرا به دستگاههای ذیربط ابلاغ شود وگرنه همچنان هر مدیری برنامه خود را محور توسعه و دستگاه زیر مجموعه خود را اولویت اول معرفی می کند و در همین وضعیتی که هستیم باقی خواهیم ماند.

آنقدر شهرستان، محروم و توسعه نیافته می باشد متاسفانه هر رهگذری با یک بار سفر به این منطقه اذعان میکند که  شهرستان شما دچار مسائل شبه سیاسی، طایفه ای و قومی قرار گرفته است که امیدوارم روزی این مسائل را ببوسید و کنار بگذارید… در این خصوص متعاقباً و بطور مفصل توضیح داده خواهد شد اما آیا تا کنون در این راستا حرکتی انجام شده است؟

و اینکه منظور از توسعه چیست؟ اینکه ادعا می کنیم که توسعه یافته نیستیم یعنی چه؟ چگونه باید باشیم که ادعا شود توسعه یافته هستیم، ایا اینکه خودروی ما، لباس ما، … تغییر کند توسعه یافته هستیم!!

بعضی گذر و عبور از یک جامعه مثلاً جامعه سنتی به یک جامعه صنعتی و جدید را توسعه یافتگی گویند، آیا واقعاً امکانش هست و اگر امکانش باشد توسعه یعنی همین!! یعنی خودروی ما مدل بالا باشد، لباسهای گران قیمت، خانه مجلل و … داشته باشیم، می شود توسعه؟!

من فکر می کنم مهمترین رکن برای توسعه اصلاح فکر و دیدگاهی است که نسبت به خیلی از مسائل داریم، یعنی بهداشت، آموزش، صنعت و … بدون اصلاح فکر و دیدگاه نه تنها مفید و عامل توسعه نمی باشند بلکه بالعکس … از این جهات تا حدی تغییراتی حاصل شده است ولی آیا توسعه یافته و یا در مسیر توسعه یافتگی قرار گرفته ایم؟ همچنان این سوال وجود دارد که در شهرستان ما کدام موضوع می تواند محور توسعه شهرستان باشد؟ نقش و جایگاه مسائل فرهنگی و فرهنگ سازی در توسعه شهرستان کجاست

 

  جاوید کاظم پور